Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

O czym musisz pamiętać wyjeżdżając do Danii

O czym musisz pamiętać wyjeżdżając do Danii

W życiu każdego człowieka przychodzi czasem taki dzień, w którym podejmując jedną decyzje, zmienia na zawsze swoją dotychczasową egzystencje. Skutki ukazują się po dłuższym czasie, powodując ból głowy i puste konto, albo kwaterę w krainie mlekiem i miodem płynącej. W celu uchronienia się przez ewentualnymi negatywnymi skutkami naszych poczynań warto przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, uzyskać informacje dotyczące tematu. Zatem, jeśli zamierzasz wyjechać do Danii w celu zarobkowym, przydadzą Ci się poniższe informacje.

Ambasada RP w Kopenhadze radzi:

”Wyjeżdżając do Danii zabierz ze sobą:

– Ważny dokument tożsamości – najlepiej zarówno ważny paszport (najbardziej rozpoznawalny dokument tożsamości poza granicami), jak i dowód osobisty.
– Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego – EKUZ, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne (opcjonalnie).
– Wystarczające środki finansowe, zapewniające utrzymanie do chwili otrzymania pierwszej wypłaty, lub na wykupienie biletu powrotnego, w sytuacji gdyby zaistniała konieczność wcześniejszej powrotu do Polski
– Inne potrzebne dokumenty takie jak: akt urodzenia, dokumenty dotyczące obecnego lub poprzednich związków małżeńskich, w tym orzeczenia rozwodowe. Aktualne odpisy tych dokumentów, także na formularzach międzynarodowych można uzyskać we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego.”

W temacie pracy w Danii należy przeanalizować następujące elementy:

”Zawsze, w miarę możliwości, sprawdź swojego pracodawcę: obejrzyj stronę internetową pracodawcy, spróbuj poznać opinie innych pracowników na temat pracodawcy przeglądając odpowiednie fora internetowe.

Upewnij się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje. Podchodź z dystansem do ofert, w których podany jest tylko telefon komórkowy. W Danii każda firma posiada nr CVR, po którym można sprawdzić ją na następującej stronie internetowej: www.cvr.dk

Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z oferty agencji zatrudnienia:

˗ Sprawdź, czy agencja posiada odpowiedni certyfikat (wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej ww.kraz.praca.gov.pl);
˗ Nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez agencję. Zdarza się, że mieszkanie, za którego wynajem zapłaciłeś, nie istnieje.
˗ Bezwzględnie domagaj się spisania z agencją zatrudnienia umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia itp.

Bądź świadomy swoich praw. Zapoznaj się przed wyjazdem z podstawowymi przepisami prawnymi w danym kraju, (np. jakie jest minimalne wynagrodzenie, gdzie należy zarejestrować się po przyjeździe, aby uzyskać prawo pobytu i prawo do opieki lekarskiej). W tym celu możesz skorzystać z informacji opracowanych w j. polskim przez duńskie Ministerstwo Pracy: WORKINDENMARK.;

Nie łam prawa. Nie zgadzaj się na pracę „na czarno”.

Więcej informacji na temat przygotowań do wyjazdu do Danii w celu zarobkowym znaleźć można na stronie http://www.kopenhaga.msz.gov.pl. Powyższe wskazówki, zebrane w przydatny kodeks postępowania nie załatwią wszystkich problemów. Decydując się na podróż, potrzebny będzie jeszcze jeden, niesłychanie istotny element: zdrowy rozsądek.