Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Nowe regulacje na „żłobkowym” poziomie. Niemiecka polityka prorodzinna. Cz. 1

Nowe regulacje na „żłobkowym” poziomie. Niemiecka polityka prorodzinna. Cz. 1

Od 1 sierpnia bieżącego roku, w niemieckiej polityce prorodzinnej pojawił się pakiet ustaw dotyczący gwarancji miejsca w żłobku dla wszystkich dwu- i trzylatków. Dodatkowo rodzice, pragnący opiekować się dziećmi w domu otrzymają od państwa wsparcie finansowe. Temat ten jest niesłychanie istotny dla osób, pragnących założyć rodzinę na terenie Niemiec, mieszkać tam, żyć i pracować. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej kwestia wsparcia ze strony państwa niemieckiego dotyczy także emigrantów z naszej ojczyzny.

Rewolucje żłobkowe – miejsce w żłobku.

Dotychczasowe regulacje w Niemczech zapewniały prawo do opieki nad najmłodszymi dziećmi w placówkach publicznych od ukończenia trzeciego roku życia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Przed wejściem ustawy w życie, Minister do spraw rodziny Kristina Schroeder argumentowała zmiany w pakiecie prorodzinnym słowami: „Dobrze działające przedszkola mają fundamentalne znaczenie dla pracujących rodziców, pozwalając matkom po urodzeniu dziecka na szybki powrót do zawodu.”

Więcej na temat edukacji przeczytać można w artykule:

Inwestycja w przyszłość. Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie.

Jak wynika ze słów minister, w obecnym roku przygotowano 813 tyś. miejsc w przedszkolach lub placówkach opiekuńczych dla dzieci w wieku dwóch i trzech lat. Niesłychanie popularną formą opieki w Niemczech jest zatrudnienie tzw. dziennej matki (Tagesmuetter) – opiekunki, która przychodzi do domu dziecka na określony czas. Wdrożenie reformy uwzględnia przeznaczenie przez władze centralne kwoty 5,4 mld euro.
Minister oficjalnie zaapelowała do rodziców dwu i trzylatków, którzy napotkawszy na problemy z umieszczeniem swoich pociech w placówkach publicznych, aby dochodzili swoich praw na drodze postępowania sądowego: „Celowo wpisaliśmy do ustawy możliwość skargi sądowej, by móc wywierać na samorządy skuteczną presję”.

Polityka prorodzinna – zasiłki.

Proponowany program objęcia najmłodszych (dwu- i trzylatków) obywateli Niemiec opieką przedszkolną akceptowany jest przez wszystkie partie polityczne tego kraju. Problem pojawił się, kiedy w rozwinięciu pakietu pojawiły się zasiłki. Świadczenia finansowe dla rodziców wychowujących swoje pociechy w domu spowodowały swoistą ideologiczną wojnę między partiami z poszczególnych obszarów kraju.
Decydując się na wyjazd za granicę w celu założenia rodziny należy świadomie wybrać państwo, które ma nam do zaoferowania coś więcej niż pracę. Różnice w obyczajach, tradycji i kulturze dotyczą nie tylko państw, ale także obszarów administracyjnych, na które podzielone jest dane państwo, w tym przypadku Niemcy.