Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Nowa siedziba EBC kosztuje podatników miliard euro!

Nowa siedziba EBC kosztuje podatników miliard euro!

Europejski Bank Centralny, czyli bank centralny Unii Europejskiej buduje we Frankfurcie nad Menem swoją nową siedzibę. Liczący 45 kondygnacji budynek to dla unijnych podatników koszt w wysokości ponad 1 mld euro.
Jorg Asmussen, będący członkiem zarządu EBC poinformował, że koszty budowy siedziby Europejskiego Banku Centralnego okazały się o 200 mln euro wyższe, niż przewidywał wcześniej zakładany budżet. Wcześniejsze informacje zawierały przewidywania, że nowa budowla kosztować będzie Europejczyków 850 mln euro. EBC chce więc w ramach prowadzonej przez siebie polityki pieniężnej wypuścić na rynek nowe obligacje na rachunek własny, pozwalające sfinansować choć część nieplanowanych kosztów inwestycji.

Prace nad budową rozpoczęły się w roku 2008, a sama budowla EBC rozpoczęła się w roku 2010 na terenach Grossmarkthalle, gdzie w latach dwudziestych ubiegłego stulecia istniał największy rynek owocowo – warzywny we Frankfurcie. Od tego czasu powstało już wiele dodatkowych, wcześniej nieplanowanych kosztów związanych z konserwacją budynku i jego podporą, które pochłonęły więcej środków finansowych niż wcześniej planowano.

Budynek mierzy 185 m i składa się z dwóch wielobocznych wież biurowych z 45 i 43 pięter, które są połączone przeszklonym atrium. Opisane w planach projektu “pionowe miasto” ma mieścić pod jednym dachem 2,6 tys. pracowników Europejskiego Banku Centralnego. Nowe pomieszczenia EBC mają być zarówno nowoczesne, jak i funkcjonalne a sam budynek ma również na celu wzbogacenie panoramy Frankfurtu i całej Europy. Oczywiście kosztem podatników.