Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Norweskie instytucje, jakie warto poznać lepiej, czyli o Skatteetaten i NAV

Norweskie instytucje, jakie warto poznać lepiej, czyli o Skatteetaten i NAV

Dla Polaków planujących wyjazd do Norwegii czy też już mieszkających i zatrudnionych w tym kraju są takie dwie instytucje, o jakich warto wiedzieć i z jakimi warto żyć w zgodzie. Mowa tu oczywiście o Skatteetaten i NAV. Jeżeli planujemy żyć i pracować w krainie fiordów, na pewno nie raz będziemy mogli skorzystać z pomocy tych instytucji.

Polacy w Norwegii często załatwiając sprawy urzędowe będą mieli do czynienia zarówno ze Skatteetaten, jak i NAV. Bariery językowe i nieznajomość tych instytucji mogą stanowić problem, kiedy zaistniej konieczność załatwiania różnego typu spraw za granicą. Jak więc sobie z tym poradzić?

Skatteetaten czyli norweski Urząd Podatkowy

Skatteetaten jako urząd podatkowy zajmuje się nie tylko kwestiami skarbowymi, ale również ewidencją ludności. W związku z tym wszyscy, którzy jako imigranci przybywają do kraju fiordów muszą do niego się zgłosić, aby się zameldować oraz otrzymać swój tymczasowy lub stały numer personalny. Ponadto do Skatteetaten spływają wnioski o zwrot podatku z Norwegii. Wszelkie sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także rozliczeniami podatkowymi załatwiają urzędnicy tych placówek. Zeznania podatkowe, korekty i wnioski o zwrot podatku z Norwegii przyjmuje Skatteetaten praktycznie przez cały rok kalendarzowy.

NAV czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Społecznej

Pamiętajmy, że Polacy zatrudnieni na umowę o pracę u norweskiego pracodawcy mogą liczyć na szereg świadczeń na równi z Norwegami, a wśród nich wyróżnić można zasiłki na dzieci, zasiłki chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek rehabilitacyjny i inne. Wymogi jakie należy spełnić, aby skorzystać z pomocy finansowej świadczonej przez norweskie państwo, a także regulacje związane z procedurą ich pobierania są dostępne właśnie w NAV. Jeżeli więc jakieś świadczenie nam się należy, to warto wnioskować o jego przyznanie. Często o świadczenia wnioskują na przykład Polacy w trudnych sytuacjach życiowych. Dzięki wsparciu państwa są oni w stanie bardzo szybko rozwiązać swoje finansowe problemy.