Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Norwegia nie taka straszna

Norwegia nie taka straszna

Królestwo Norwegii to kraj o naprawdę pozytywnych skojarzeniach dla Polaków. Jego nazwa pochodzi od Nordvegen co oznacza drogę na północ. Ciekawym jest, że, po Islandii, to najmniej zaludniony kraj europejski, a jednak Norwegowie słyną z gościnności.

Słowo takk, a więc dziękuję lub dusen takk, a więc bardzo dziękuję używane jest tu bardzo często. Te dwa zwroty słyszy się niemal na każdym kroku.
Wyruszając tam jednak do pracy, warto pamiętać, że przyjazna atmosfera nie zastąpi nam podstawowej wiedzy, którą powinniśmy mieć. Norwegowie to równocześnie bardzo obywatelski i wyczulony na aspekty prawne naród. Jeśli nie znamy języka, to pewne kwestie mogą być dla nas problematyczne.
Większość dokumentów w urzędach norweskich tłumaczonych jest na język angielski. Jeśli jednak zamiast angielskiego doskonale władamy niemieckim czy francuskim, to możemy mieć pewien problem. Przyjrzyjmy się w skrócie trzem najistotniejszym kwestiom dla początkujących emigrantów – umowie wynajmu mieszkania, umowie o pracę oraz obsłudze bankomatu.

LEIE AV BOLIG – WYNAJEM MIESZKANIA

Umowa o wynajem mieszkania musi, oczywiście zawierać dane stron umowy, dane miejsca wynajmu, wysokość opłaty miesięcznej z wyszczególnieniem opłat za prąd i ogrzewanie oraz wysokości depozytu i okresu wypowiedzenia. Dokument musi być podpisany przez obie strony umowy. Norwegowie są bardzo przezorni, zatem standardowa umowa liczy kilkanaście stron i są w niej wyszczególnione wszystkie przepisy prawne. Poniżej można zapoznać się z główną częścią takiego pisma.

Umowa o wynajem mieszkania - STANDARD ARBEIDSAVTALE

Kiedy już zamkniemy sprawę z mieszkaniem, to przyjdzie czas na podjęcie pracy. Tutaj istotna jest kwestia umowy o pracę. Nazywa się ona arbeidsavtale lub arbridskontrakt. Daje ona szereg korzyści, a wśród nich: zatrudnienie zgodne z przepisami BHP, ubezpieczenie, świadczenia urlopowe oraz odprowadzanie składek na emeryturę. Jeśli nasza praca ma trwać dłużej niż miesiąc, to taka umowa musi być podpisana w ciągu pierwszego miesiąca zatrudnienia. Jeśli natomiast praca ma być krótsza niż miesiąc, to umowa powinna być podpisana niezwłocznie. Poniżej prezentujemy przykładowy wzór umowy o pracę z tłumaczeniem polskim. Dostępna jest ona również na stronach Norweskiej Inspekcji Pracy www.arbeidstilsynet.no.

Bankomat taki jak wszędzie?

Teoretycznie bankomat w Norwegii nie różni się od standardowych bankomatów w innych krajach. Barierą może tu być jednak język. W norweskim Minibanku (bankomacie) mamy do wyboru najczęściej dwie wersje językowe: norweską i angielską.

Kiedy podejdziemy do bankomatu, to na ekranie powinien być widoczny napis SETT IN KORTET (włóż kartę). Po jej włożeniu zazwyczaj pojawia się funkcja Velg sprak (wybierz język), ewentualnie TASTKODE lub TAST INN KODEN (wprowadź PIN). W lewym dolnym rogu powinna być stale widoczna opcja ABRYT, czyli możliwość zaniechania jakichkolwiek dalszych działań.

Po prawidłowym wprowadzeniu PIN-u poproszeni zostaniemy o VELG TJENESTE (wybór usługi). Pośród najczęściej pojawiających się tutaj możliwości znajdziemy:

  • SALDO czyli wydruk salda bieżącego twojego konta,
  • UTTAK AV KONTANTER – pobranie gotówki,
  • VELG ANDRE TJENESTER – wybór usługi, np. KJOP RINGETID (doładowanie telefonu).

Przy wypłacie gotówki kolejne pojawiające się hasła to:

  • Maksimalt kontantuttak – maksymalna kwota gotówki do wypłaty , zazwyczaj nie więcej niż 9900 koron.
  • Minst uttak – minimalna kwota gotówki do wypłaty , zazwyczaj nie więcej niż 100 lub 200 koron.
  • Velg belop – wybierz kwotę – z zaproponowanych albo wpisz ręcznie.

Ponadto na górze ekranu pojawi się hasło: Disponibelt belop – kwota, którą dysponujesz na koncie. Natomiast przy zakończeniu transakcji system zapyta czy drukować Kvittering (rachunek) i poprosi o Ta kortet (odebranie karty). Wszelkie transakcje należy potwierdzać lub nie przyciskami JA/NEI (Tak/Nie).

Zaopatrzeni w takie podstawowe informacje możemy śmiało wyruszać na podbój kraju Wikingów. Z pewnością czeka nas tam sporo wyzwań, ale również pozytywnych niespodzianek. Ważne jest nasze nastawienie i ostrożność w podejmowaniu decyzji.