Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaWedług najnowszych badań, Polska jest krajem gdzie warto robić zakupy. Słaba sytuacja naszej waluty sprawia, że zachodni obywatele Europy mogą u nas kupować wiele produktów i płacić za wiele usług dużo taniej niż w swoich rodzimych krajach. Biorąc pod uwagę polskie realia na rynku pracy (i zarobki) i przyrównując je na przykład do warunków na niemieckim rynku pracy, należy zauważyć, że w Polsce nie jesteśmy w stanie zaoferować pracownikom takich płac jak ma to miejsce u naszych zachodnich sąsiadów. W poprzednim artykule informowaliśmy o tym, że im więcej zarobisz za granicą tym większy zwrot podatku z Niemiec możesz otrzymać.
Lekarze to najlepiej opłacana grupa pracowników w RFN, na drugim miejscu w zestawieniu plasują się pracownicy sektora informatycznego (IT). Tutaj możemy zauważyć tendencję do zaniżania kwot jakie zarabiają informatycy, ponieważ różne działania wyceniane są w różny sposób. Inaczej zarabiają informatycy pracujący na Helpdesku (czyli przy utrzymaniu infrastruktury komputerowej w firmach i korporacjach), inaczej pracownicy tworzący sieci i bazy danych, jeszcze inaczej graficy, a jeszcze inaczej programiści i informatycy tworzący systemy do zarządzania. Według średnich wyliczeń pracownik sektora IT może zarobić w Niemczech Zachodnich około 3800EUR, czyli mniej więcej 13 500zł, a w Niemczech Wschodnich około 3200EUR, czyli 11 000zł. Często jest tak, że pracownicy działów informatycznych pracują na kontraktach, przy konkretnych projektach i konkretnych działaniach. Również Polscy informatycy podejmują się takich prac. Oczywiście po zakończeniu mogą się oni ubiegać o zwrot podatku z Niemiec. Dzięki temu do zarobionej pensji mogą dołożyć jeszcze nie małe premie z tytułu odzyskania podatku.
O pracy w Niemczech można by się bardzo dużo rozpisywać, nie mniej jednak zawsze pozostaje pytanie: czy każdy może podjąć się pracy u naszych zachodnich sąsiadów i czy każdy będzie miał okazję zarobić duże pieniądze?
Na to pytanie odpowiedź znaleźć można w kolejnym artykule: Niemiecki rynek pracy otwarty na polskich specjalistów – część 3 do przeczytania którego serdecznie zachęcamy.