Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Niemiecki rynek pracy otwarty na polskich specjalistów – część 1

Niemiecki rynek pracy otwarty na polskich specjalistów – część 1

Do Niemiec każdego roku wyjeżdża nawet kilka tysięcy polskich emigrantów. Dane te pokazują jak ważnym elementem życia dla naszych rodaków jest możliwość podejmowania pracy za granicą. Jest to związane również z tym, że niemieccy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają polskich specjalistów, stawiając ich na równi z Niemcami. Oznacza to w praktyce tyle, że Polacy mogą zarobić w RFN znacznie więcej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. A większe zarobki, to także większy zwrot podatku z Niemiec.

Jakie branże są najczęściej „oblegane” przez polskich pracowników?

Sam fakt podejmowania zatrudnienia przez Polaków w Niemczech już nikogo nie dziwi. Olbrzymi rynek pracy, dużo nowych stanowisk i bardzo dobre wynagrodzenie to tylko niektóre aspekty, które przyciągają Polaków do Niemiec. Jednak wśród wielu branż są i takie, w których można zarobić najwięcej. Jedną z najlepiej opłacanych profesji w Niemczech jest lekarz. To właśnie do Niemiec często emigrują nasi najlepsi specjaliści z służby zdrowia. Chyba nikogo nie powinno to dziwić, bo kiedy zobaczymy stawki za wynagrodzenie miesięczne, oferowane przez placówki medyczne, to robią one wrażenie. W Niemczech Zachodnich lekarz zarobić może nieco ponad 4000EUR, czyli jakieś 14 000PLN, a w Niemczech Wschodnich około 3500EUR, czyli jakieś 12 000PLN.

Nie ma więc porównania do realiów polskich szpitali i przychodni, gdzie wynagrodzenie wynosi średnio około 4000PLN. Jednak służba zdrowia to nie jedyny sektor, w którym można dobrze zarobić jadąc do Niemiec. Co istotne i co każdy Polak wiedzieć powinien – po każdej pracy, czy to sezonowej, czy kontraktowej czy nawet stałej przez pewien okres czasu, można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec. Im wyższe zarobki, tym wysokość zwrotu na pewno będzie wyższa.

O tym w jakich branżach jeszcze można zarobić całkiem sporo pieniędzy można dowiedzieć się z kolejnych części artykułu, np. Niemiecki rynek pracy otwarty na polskich specjalistów – część 2.