Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Niemieccy emeryci wybierają Polskę

Niemieccy emeryci wybierają Polskę

Wydawać by się mogło, że emerytury w krajach zachodniej Europy wystarczają mieszkańcom na dostatnie życie do późnych lat starości. Okazuje się jednak, że emeryci z Niemiec nie są w stanie wyżyć za otrzymywane pieniądze i dlatego przenoszą się do polskich domów opieki.

Według danych statystycznych przeciętny Niemiec na emeryturze otrzymuje miesięcznie ok. 1000 EUR. Jest to kwota za jaką trzeba zrobić opłaty i przeżyć cały miesiąc. Dla porównania polski emeryt często nie otrzymuje nawet 1000 PLN na miesięczne utrzymanie. Różnice wydają się być bardzo duże, ale patrząc na realia panujące w Niemczech, a na te panujące w Polsce, można odnieść wrażenie, że emerytom w Polsce mimo wszystko żyje się lepiej.

W ostatnim czasie coraz lepiej prosperują polskie domy spokojnej starości. Wszystko za sprawą masowych imigracji emerytów zza Odry. Miesięczny koszt utrzymania się emeryta w domu opieki w Niemczech wynosi bagatela ok 3000 – 5500 EUR na miesiąc, z czego kasa opieki pokrywa koszty sięgające zaledwie 1000 EUR. Resztę kwoty emeryt musi pokryć z własnych środków. Chcąc obniżyć koszt pobytu swoich beneficjentów w domu opieki, ośrodki starają się przenosić emerytów do innych placówek opiekuńczych. Niestety wraz z obniżeniem kosztów, obniża się także standard mieszkalny. Dlatego też niemieccy emeryci wolą spędzić starość w polskich domach opieki.

Dla porównania, koszt miesięcznego pobytu w polskim domu spokojnej starości wynosi obecnie od 2000 – 3000 PLN. Można więc wyliczyć, że emeryt z Niemiec przyjeżdżający do Polski może spokojnie i dostanie żyć, a przy tym zaoszczędzić nawet kilkaset EUR miesięcznie.