Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaW Niemczech brakuje rąk do pracy – mogliśmy przeczytać kilka dni temu na łamach jednej z czołowych niemieckich gazet. To dobra informacja dla Polaków i imigrantów z innych krajów Unii Europejskiej. Czy praca w Niemczech jest opłacalna?
Niemieckie media donoszą, że w ich kraju brakuje pracowników. Bezrobocie – takie pojęcie w Niemczech nie istnieje – żartuje polityk partii rządzącej w Niemczech. Po dłuższym zastanowieniu faktycznie możemy dojść do wniosku, że bezrobocie to w Niemczech raczej rzadkie zjawisko. I chociaż czasem mówi się lub pisze o osobach, które starają się o pomoc socjalną lub zasiłki dla bezrobotnych, to jednak takie informacje pojawiają się sporadycznie.
Wielu specjalistów z branży technicznej ma szansę znaleźć dobrze płatną pracę na terenie Niemiec Południowych i Zachodnich. Na północy i wschodzie kraju częściej poszukiwani są pracownicy z branży medycznej, a także osoby, które chciałyby pracować jako pomoc domowa lub opiekunki osób starszych. W całym kraju natomiast jest zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Jak przyznają Polacy mieszkający w Berlinie: „praca w Niemczech różni się od tej, którą znamy z polskich realiów. Przede wszystkim sposób rozmowy z pracownikiem, relacje na szczeblu szef – pracownik, czy wynagrodzenie. Tutaj mało kto narzeka na to gdzie pracuje i w jakich warunkach”.
Najbardziej z sytuacji na niemieckim rynku pracy mogą być zadowoleni mieszkańcy krajów Europu Środkowo-Wschodniej, czyli my – Polacy, Czesi, a także Bułgarzy i Rumunii. To właśnie te cztery kraje są największą grupą imigracyjną w Niemczech. Z czego mieszkańcy Bułgarii i Rumunii cały czas jeszcze czekają na otwarcie rynku pracy.
Praca w Niemczech pozwala wielu młodym ludziom rozpocząć karierę zawodową i nabrać doświadczenia. Czy i Wam zdarzyło się kiedyś pracować u naszego zachodniego sąsiada?
Jak byście określili możliwość podejmowania legalnej i dobrze płatnej pracy w Niemczech?