Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Nie pozwól by oszukała Cię agencja zatrudnienia

Nie pozwól by oszukała Cię agencja zatrudnienia

Bardzo często poszukując odpowiedniej oferty pracy w internecie czy w prasie, możemy natrafić na oferty tak zwanych pośredników pracy. Najczęściej oferują oni legalną, w pełni sprawdzoną i dobrze płatną pracę. Wszyscy zdają się być ekspertami w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i wszyscy mogą zaoferować nam najlepsze warunki pracy.

Czy nie zdarzyło Ci sie kiedykolwiek znaleźć takie ogłoszenie, które zdawać by się mogło, że zostało napisane pod Twoje preferencje? Pamiętajmy, że choćby ktoś nam oferował worki złota i diamentów, to nie powinniśmy ufać i zgadzać się na wszystko co powie. Niestety, w dzisiejszym świecie nie brakuje osób i firm, które żerują na cudzym nieszczęściu i na cudzej naiwności. Co zrobić, by ustrzec się nieuczciwych pośredników?

Nie ma jednego, złotego środka, którego zastosowanie uchroniłoby nas od jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Niestety zawsze możemy trafić na nieuczciwą agencję pośrednictwa, która za wszelką cenę będzie chciała na nas zarobić. Możemy starać się przed tym chronić, ale w tym celu potrzebne będzie nasze zaangażowanie. Ale to chyba gra warta świeczki, prawda?

Co zrobić, aby nie dać się oszukać przez nieuczciwą agencję pośrednictwa pracy?

Metoda 1. Dokładne sprawdzanie ofert pracy.

Głównym źródłem poszukiwania ofert pracy poza granicami kraju zwykle rozpoczyna się na internecie lub prasie. Jak wiemy, w internecie każdy może opublikować co mu się tylko podoba, mało tego może zrobić to zupełnie anonimowo. Dlatego też jeżeli już odnajdziemy ofertę, która nas interesuje, to sprawdźmy ją bardzo dokładnie. Przeczytajmy wszystko co w niej zawarte, nawet jeżeli pojawiają się przypisy pisane drobnym drukiem. Miejmy świadomość tego, że oferty często pisane są pod tzw. publikę, czyli pisane zachęcająco dla potencjalnego odbiorcy. Zwróćmy zatem uwagę, czy podane jest miejsce pracy, czas jej rozpoczęcia, preferowane wynagrodzenie i rodzaj umowy jaką możemy otrzymać.

Metoda 2. Sprawdzanie opinii o wybranej agencji pośrednictwa pracy.

W internecie można wyczytać wiele opinii użytkowników, którzy współpracowali z różnymi agencjami. Osób, które są zadowolone lub wręcz odwrotnie, zostały oszukane. Zwykle jeżeli kolejne osoby zaczynają mocno negować daną agencję, to jest to sygnał do tego, aby uważać i nie podejmować pochopnych decyzji. Są też te przychylne opinie, które pozwolą nam dowiedzieć się czegoś więcej o agencji i podjąć z nią współpracę.

Metoda 3. Prawa i obowiązki pracownika agencyjnego.

Wyjeżdżając do pracy za granicą musimy znać swoje prawa i obowiązki. Dlatego też, przed wyjazdem i związaniem się umową z jakąkolwiek firmą pośredniczącą czy agencją zatrudnienia, powinniśmy poznać prawa pracownicze jakie obowiązują w kraju, do którego się wybieramy, a także zapoznać się bliżej z wymaganiami i opisem stanowiska naszej pracy. Wszystko to po to, by później nikt nam nie mógł zarzucić, że nie wywiązujemy się z umowy, lub że nasza praca jest nieefektywna.

Metoda 4. Spotkanie z przedstawicielami agencji w ich siedzibie.

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to warto byłoby osobiście odwiedzić siedzibę firmy, poprzez którą będziemy pracować u zagranicznego pracodawcy. Często firmy pośredniczące nie posiadają siedziby, albo są to fikcyjne miejsca. Pamiętajmy, że zawsze mamy prawo nie podjąć pracy jeżeli podejrzewamy, że firma która chce nas zatrudnić, jednocześnie stara się nas oszukać.

Są również inne metody, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat agencji pośrednictwa pracy. Jedno natomiast jest pewne – jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, lub mamy pewne swoje obawy co do pracy za granicą, nie bójmy się pytać. Jeżeli nie osobiście z pośrednikiem, to również możemy zaciągnąć porady prawnej, gdzie adwokat wytłumaczy nam wszystkie niejasności czy to związane z zapisem umowy, czy warunkami przedstawianymi przez pracodawcę. Praca za granicą musi być dla nas bezpieczna, bo w innym wypadku, zamiast zarobić możemy zostać z pustymi rękami.