Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Nie będzie zmian w wysokości wypłacania Kindergeld. Unia mówi “NIE”

Nie będzie zmian w wysokości wypłacania Kindergeld. Unia mówi “NIE”

Polacy pracujący w Niemczech mogą spać spokojnie. Partia SPD zablokowała projekt ustawy, która miałaby regulować wysokość wypłaty Kindergeld względem kosztów życia w kraju, w jakim przebywa dziecko, na które zasiłek rodzinny z Niemiec miałby być pobierany. Dla Polaków oznaczałoby to drastyczne cięcia wypłat świadczenia socjalnego.

Kindergeld bez zmian

Za obniżeniem zasiłku rodzinnego był niemiecki Minister Finansów Wolfgang Schäuble. Starał się on pokazać, że obecna forma wypłat świadczeń na dzieci jest bardzo niekorzystna dla niemieckiego systemu finansowego i jej zmiana jest konieczna. Dla wielu osób Kindergeld jest ważnym wsparciem finansowym całego gospodarstwa domowego i aż trudno jest sobie wyobrazić do czego mogła by doprowadzić tak niekorzystna dla wielu imigrantów zmiana.

Słowa Wolfganga Schäuble spotkały się z ostrą krytyką ze strony Komisji Europejskiej, która zarzuciła niemieckiemu Ministrowi, że stara się on doprowadzić do podziału całego systemu świadczeń socjalnych. Ustawa przede wszystkim byłaby niekorzystna dla Polaków, którzy są jedną z najliczniejszych grup imigracyjnych w Niemczech. Według Komisji Europejskiej, osoby, które przebywają w RFN w celach zarobkowych, legalnie podejmują zatrudnienie i odprowadzają składki oraz płacą podatki, mają takie samo prawo do wypłat świadczeń socjalnych co rdzenni obywatele Niemiec.

Początkowo projekt ustawy zaproponował Simgar Gabriel – obecny szef partii SPD. Tym bardziej dziwi fakt, że to właśnie to ugrupowanie nie dopuściło do tego, aby projekt ustawy został zaakceptowany. Wielu ekspertów twierdzi, że stało się tak za namową Komisji Europejskiej, która jak już zaznaczaliśmy wcześniej, bardzo ostro skrytykowała proponowane zmiany.

Miejmy nadzieję, że kolejni politycy nie zechcą iść w ślady Simgara Gabriela z SPD i nie będą próbowali wprowadzać i forsować zmian, które mogłyby pozbawić wielu Polaków świadczeń socjalnych. A tymczasem zachęcamy do składania wniosków, aby móc starać się o zasiłek rodzinny z Niemiec.