Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Nauka języków obcych pomaga w pracy

Nauka języków obcych pomaga w pracy

Chyba każdy z nas w swoim życiu uczył się jakiegoś języka obcego? Kiedyś prym wiódł język rosyjski, teraz jest to angielski, ale także inne obcobrzmiące języki są dziś bardzo ważnym elementem życia. Jak wynika z badań naukowych, znajomość przynajmniej jednego języka obcego bardzo pomaga w pracy.

Naukowcy z kilku instytutów polskich wyższych uczelni przeprowadzili badania na grupie 300 osób, wśród których tylko połowa znała chociaż jeden język obcy, a druga połowa nie posługiwała się żadnym (poza ojczystym) językiem. Osoby te wyjechały za granicę, aby podjąć pracę zarobkową przez okres 3 miesięcy. Jak wynika z raportu najszybciej pracę za granicą znalazły osoby posługujące się biegle językiem angielskim, a także znające w stopniu średnio-zaawansowanym jeszcze jeden język obcy – niemiecki, hiszpański lub francuski. Trochę gorzej miały osoby, które znały tylko jeden język obcy i to też nie do końca płynnie. W najgorszej sytuacja znalazły się osoby, które nie znały ani języka angielskiego, ani też żadnego innego. Te osoby, aby znaleźć pracę musiały skorzystać z pomocy biur pośredniczących w zatrudnianiu osób. Przez to czas na znalezienie pracy znacznie się wydłużył.

Czy zdarzyło się wam kiedykolwiek mieć problem z porozumiewaniem się poza granicami naszego kraju? Właśnie dlatego tak ważna jest znajomość języka obcego w sytuacji kiedy wybieramy się poza granice naszej ojczyzny.

Jak przyznaje jeden z profesorów językoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim: „znajomość języka może w dużym stopniu ułatwić komunikację i znalezienie pracy. Obecnie im bardziej egzotyczny język tym większa szansa na szybkie znalezienie pracy. Dużą popularnością cieszą się języki dalekiego Wschodu oraz krajów do których najczęściej emigrują Polacy”.

Warto uczyć się języków obcych, dzięki temu nie będziemy mieli problemów w sytuacji pobytu za granicą. Chociaż wielu z nas i tak zapewne przyzna, że najlepszym w porozumiewaniu się jest język polski w połączeniu z językiem gestów i wymachiwania rękoma ;)