Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Mapa największych emigracji Polaków

Mapa największych emigracji Polaków

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku z kraju wyjechało aż 1,5 miliona Polaków. Głównym powodem takiej decyzji były oczywiście zazwyczaj kryteria ekonomiczne.

Analizując dane napływające z GUSu dowiemy się, iż w latach 2000 ? 2012 z Polski wymeldowało się prawie 300 tysięcy osób. Całe regiony naszego kraju są ogołocone z najlepszych specjalistów z branży, szukających lepszych warunków życia i pracy za granicą. W ciągu całego okresu po ogłoszeniu stanu wojennego, gdy o wyjeździe z kraju decydowały nie tylko czynniki ekonomiczne, ale także polityczne, nie emigrowało za granicę więcej osób niż w ciągu ostatnich 12 lat!

Ekonomiści i demografowie jednoznacznie twierdzą, iż nie należy się spodziewać odwrócenia tego trendu w najbliższych latach. Pogarszające się warunki życia w Polsce sprawiają, że Polacy coraz częściej szukają pracy za granicą ? na początku na wakacje, sezonowo, później podejmując się pracy czasowej, a większość Polaków, którzy pracują w jakimś kraju dłużej niż rok, decydują się na ściągnięcie do niego rodziny i rozpoczęcie życia od nowa z dala od naszej ojczyzny. Taki scenariusz obierają sobie głównie młodzi ludzie, którzy nie widzą swojej przyszłości w pozostaniu w Polsce.

Wyjazd za pracą za granicę młodych ludzi w wieku produkcyjnym to, jak alarmują demografowie, nie tylko utrata z rynku świetnych specjalistów i brak rąk na polskim rynku pracy, ale też istotny wpływ na pogorszenie się struktury demograficznej naszego społeczeństwa. Szacuje się, że taki trend sprawi, iż około 2035 roku co czwarty mieszkaniec Polski będzie emerytem, więc osoby w wieku produkcyjnym będą musiały ze swoich dochodów utrzymywać co czwartego mieszkańca kraju.

Posiadając pełne dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2011 na wyjazd na pobyt czasowy za granicę zdecydowało się aż półtora miliona Polaków. W jakich krajach było nas najwięcej? Na liście największych imigracji znajdują się przede wszystkim kraje z Unii Europejskiej, bo tam od czasu otwarcia granic jest nas najwięcej. Kraje najczęściej wybierane przez Polaków to Wielka Brytania, do której w 2011 roku wyjechało 625 tysięcy Polaków, Niemcy (470 tysięcy), Irlandia (120 tysięcy), Holandia (95 tysięcy), Włochy (94 tysiące). Mniejszą, aczkolwiek również liczną grupą imigrantów nasi rodacy stanowili w takich krajach jak Francja, Belgia, Hiszpania, Szwecja, Austria, Dania, Grecja, a nieco mniej Polaków decydowało się na wyjazd do Czech, Cypru, Finlandii i Portugalii.