Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

List referencyjny – czyli jak znaleźć lepszą pracę

List referencyjny – czyli jak znaleźć lepszą pracę

Praca za granicą zwykle może kojarzyć się Polakom z ciężką i żmudną fizyczną pracą. Zwykle uważa się, że wyjeżdżając do któregoś z Europejskich krajów, od razu trafimy na tak zwany “zmywak”, albo na plac budowy. Otóż nie taka straszna praca jak by się mogło wydawać. Ważne jest, aby odpowiednio przedstawić siebie jako kandydata do pracy, a także mieć odpowiednie poświadczenia, które pozwoliłyby pracodawcy poznać nasze dotychczasowe doświadczenie w pracy. Najlepszym sposobem jest okazanie pracodawcy naszych referencji.

Czym są listy referencyjne i jak można je zdobyć?

Nie ma chyba skuteczniejszej metody na dobrą autopromocję niż pozytywne referencje od poprzednich pracodawców. Czym są listy referencyjne? Otóż zwykle są to oficjalne pisma, które wystawić nam może pracodawca. Zwykle w listach tych zawarte są informacje o samym pracowniku, o jego cechach charakteru i umiejętnościach, jakie przejawiał podczas wykonywania swoich obowiązków. W listach referencyjnych zawarte są także prywatne spostrzeżenia pracodawcy na temat pracownika. Czyli w dużej mierze chodzi o odczucia jakie po zakończeniu stosunku pracy ma pracodawca wobec swojego byłego pracownika. Dzięki temu osoba, która będzie mogła przeczytać takowe referencje od razu zorientuje się, czy kandydat do pracy ma szansę otrzymać lepszą posadę, czy też nie. Jak można otrzymać referencje? są różne sposoby na to, aby otrzymać od przełożonego odpowiednie referencje:

  • można samemu udać się do pracodawcy i powiedzieć jaka jest sytuacja i zapytać go, czy mógłby wam wystawić odpowiednie referencje, abyście mogli pokazać je kolejnym pracodawcom
  • można także złożyć odpowiednie pismo w biurze (w przypadku dużych firm), w którym poprosimy o wystawienie pozytywnej opinii o pracowniku
  • czasem bywa też tak, że referencję otrzymuje się zaraz po rozwiązaniu stosunku pracy, przez co nie trzeba nigdzie chodzić, ani pisać pism aby otrzymać list referencyjny

Pracodawcy zwykle nie chcą utrudniać znalezienia pracy pracownikowi, przez co zgadzają się na wystawienie referencji, które pomogą pracownikowi otrzymać lepszą posadę.

Czy listy referencyjne są honorowane poza granicami kraju?

Zwykle nie ma problemu z tolerowaniem i honorowaniem dokumentów poświadczających pewne umiejętności pracownika. Wyjeżdżając za granicę powinniśmy jednak zadbać o to, by list referencyjny nie był napisany tylko w języku polskim, ale także w języku ojczystym osoby, która będzie nas rekrutowała. Trudno wymagać, by znano język polski w Europie Zachodniej. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest udanie się do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy nam pismo i poświadczy je za zgodność z oryginałem.

Kiedy już będziemy posiadali odpowiednie referencje nie pozostaje nam nic innego jak jechać za pracą i znaleźć takie zatrudnienie, gdzie nasze referencje będą naszą przepustką na lepsze stanowisko.