Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Już teraz warto pomyśleć o wakacyjnej pracy za granicą

Już teraz warto pomyśleć o wakacyjnej pracy za granicą

Według agencji pośrednictwa pracy miesiące luty, marzec i kwiecień to najlepszy moment na to, aby zacząć rozglądać się za pracą sezonową poza granicami naszego kraju. W tej materii królują oczywiście zbiory owoców i warzyw. Co roku do takiej pracy wyjeżdża od kilku do kilkunastu tysięcy Polaków.

Praca sezonowa przy zbiorach to jedno z najczęściej wykonywanych zajęć przez Polaków, którzy wyjeżdżają do pracy sezonowej. Szparagi, truskawki, jabłka czy gruszki, tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Polacy poszukują pracy, która byłaby najbardziej opłacalna finansowo i która w krótkim czasie pozwoliłaby im zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Na co należy zwrócić uwagę szukając pracy sezonowej?

Jest bardzo wiele teorii na to jak znaleźć odpowiednią pracę sezonową poza granicami kraju. Jedni mówią, że na własną rękę, inni że przez agencję, jedni mówią, że w Niemczech, inni że w Holandii. Spekulacji zdaje się nie być końca. A prawda jest taka, że znalezienie dobrej pracy sezonowej wymaga sporego zaangażowania od osoby zainteresowanej. Przede wszystkim dlatego, że ofert pracy jest bardzo wiele i można tak naprawdę wybierać w ofertach praktycznie z całej Europy.

Jeżeli wybieramy się na przykład do Niemiec, na zbiór truskawek lub jabłek, a nie znamy niemieckiego, to ciężko będzie nam od razu znaleźć pracodawcę. Bariera językowa może skutecznie uniemożliwić nam porozumienie się z przyszłym pracodawcą. W takim wypadku dobrze byłoby zwrócić się o pomoc do profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że praca będzie spełniała nasze oczekiwania.

Innym ważnym elementem pozyskiwania zatrudnienia jest dokładne zorientowanie się jakie są warunki pracy, warunki mieszkalne i żywieniowe. Często jest tak, że pracodawca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników (tak jest na przykład w Niemczech i Holandii), ale są także kraje gdzie pracodawca nie zapewnia lokum, ani też wyżywienia. Warto więc przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Niedoinformowanie lub brak zaangażowania osoby podejmującej pracę może skutkować tym, że przyjdzie nam spać na podłodze lub w małym pokoju z innymi lokatorami.

Im więcej informacji uda się ustalić przed podpisaniem umowy tym lepiej dla nas jako przyszłych pracowników. Jasne warunki zatrudnienia pozwolą nam uniknąć wielu nieprzyjemności. Jeżeli zaś chodzi o wynagrodzenie za pracę, to kwoty są bardzo różne i ciężko je uśrednić. Zwykle pracodawca oferuje kwotę godzinową lub akordową (czyli płatne za uzbierany kosz itp.). Stawki za godzinę pracy wahają się od 5,5 – 8 EUR. Jeżeli chodzi o pracę akordową, to stawki są uzależnione od rodzaju zbioru, dlatego też nie można uściślić i uśrednić jakichś szacunkowych kwot pieniężnych.

Dla wielu osób praca sezonowa to szansa na podreperowanie domowego budżetu. Oby ten rok przyniósł udane plony, aby imigranci z Polski mogli zarobić większe pieniądze.