Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Jest szansa na zniesienie wiz do USA dla Polaków

Jest szansa na zniesienie wiz do USA dla Polaków

Niekończąca się historia amerykańskich wiz dla Polaków to temat, który powraca jak bumerang niemalże kilka razy w ciągu roku. Stany Zjednoczone, niegdyś kraj o którym marzyli wszyscy emigranci, dziś stał się trochę zapomniany z powodu konieczności posiadania wiz. Stąd też Polacy częściej wybierają kraje zachodniej Europy, gdzie mogą jechać nie posiadając nawet paszportu. Ostatnio w wywiadzie dla jednej z polskich rozgłośni radiowych ambasador USA w Polsce zapowiedział, że jest cień nadziei na zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Polacy chyba już dawno pogodzili się z faktem, że do Ameryki można wyjechać tylko i wyłącznie posiadając wizę. Dokument ten pozwala bezproblemowo przebywać w USA przez określony okres czasu. Jednakże, czas na wyrobienie wizy i koszt jak się z tym wiąże często zniechęca do składania wniosku w urzędzie. Polacy chętniej wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemiec, gdyż tam nie trzeba mieć pozwolenia, a pobyt zarobkowy nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych.

I chociaż stosunki polsko-amerykańskie wydają się być bardzo zażyłe, to kwestia wiz rzuca duży cień na ta obustronną współpracę między państwami. Jak się jednak okazuje, rząd amerykański nie zapomniał o Polakach i innych imigrantach, którzy od lat starają się o zniesienie wiz. Jak zapowiedział ambasador USA w Polsce, Pan Stephen Mull, rząd amerykański rozważa złagodzenie przepisów dotyczących amerykańskich wiz.

Rozważania Waszyngtonu nie są jeszcze jednoznaczną deklaracją zniesienia wiz – zaznaczył Mull – ale jest to krok na przód jeżeli chodzi o tą nierozwiązaną sprawę. Jak informował Stephen Mull, o zniesienie lub złagodzenie procedury wizowej mogłyby starać się kraje, w których odsetek odrzuconych wniosków nie przekracza rocznie 10%. I chociaż Polska z roku na rok poprawia swoje statystyki i obecnie odsetek odrzuceń wynosi tylko 9%, to rząd amerykański nadal nie chce Polakom złagodzić procedury wizowej.

Ambasador USA w Polsce zaznaczył w wywiadzie, że na razie informacje które się pojawiły są tylko planem na przyszłość i nie należy spodziewać się zbyt szybkiej reakcji ze strony Białego Domu. Jak sam przyznał, w tym roku na pewno nic się w tej sprawie nie zmieni. Zniesienie lub złagodzenie przepisów wizowych wiąże się z olbrzymim ryzykiem i dużą ilością pracy. Aby móc pozwolić obcokrajowcom na przylot do USA bez ważnej wizy trzeba dopracować wszystkie przepisy, ustawy i obostrzenia względem imigrantów. To wymaga czasu, zaznaczył Mull.

Czy więc możemy spodziewać się jakiejkolwiek zmiany ze strony amerykańskiego rządu? Miejmy nadzieję, że już niedługo usłyszymy szczegółowy plan działania Waszyngtonu w tej sprawie. Dzięki z niesieniu wiz znów za ocean mogłoby wyemigrować wielu Polaków, którzy chcieliby tam podjąć pracę i kto wie, być może rozpocząć nowe życie?