Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Jak zmienia się praca za granicą i gdzie warto wyjechać za pracą? – część 1

Jak zmienia się praca za granicą i gdzie warto wyjechać za pracą? – część 1

Na co dzień każdy z nas ma swojej obowiązki i zajęcia. Pośpiech, brak odpoczynku i szalona pogoń za pieniądzem sprawiają, że coraz częściej wyjeżdżamy za granicę w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia. Jak dziś wygląda praca za granicą dla naszych rodaków? Czy przez ostatnie lata coś się zmieniło?

Patrząc na zmiany jakie zaszły w Europie przez ostatnie kilka lat, nie można nie odnieść wrażenia, że Stary Kontynent stał się dla wielu osób zupełnie innym miejscem. Ludzie swobodnie podróżują, podejmują pracę w różnych zakątkach Europy i do tego osiedlają się tam bez większych przeszkód. A teraz wróćmy pamięcią do lat wcześniejszych i do tego jak wyglądała emigracja zanim jeszcze powstała strefa Schengen i zanim otwarte zostały rynki pracy dla polskich emigrantów.

Jeszcze kilkanaście lat temu mapa migracji była zupełnie inna. Prym wiodły tutaj Stany Zjednoczone, gdzie Polacy chętnie latali w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Dla innych takim miejscem była Europa południowo wschodnia, a więc kraje takie jak Czechy, Słowacja, Węgry, które kilkanaście lat temu bardzo prężnie się rozwijały i były postrzegane zupełnie inaczej niż obecnie. Po kilku latach tendencja rozwoju gospodarczego w Europie się zmieniła. Głównie za sprawą upadku komunizmu, który w latach ’80 bardzo mocno podzielił europejskie kraje. Kiedy już Europa wyzwoliła się z wpływów rosyjskiej dyktatury, Zachód zaczął się rozwijać w zatrważającym tempie. Mocne kursy ówczesnych walut, takich jak niemiecka Marka, czy brytyjski Funt, pozwoliły wielu krajom rozpocząć zupełnie nowy rozdział w historii gospodarczej Europy. Wtedy też praca za granicą zaczęła być coraz bardziej popularna.

Dla nas – Polaków – taki rozwój przypada na początek XXI wieku, czyli czas, kiedy wstępujemy do Unii Europejskiej i zyskujemy wsparcie ze strony Wspólnoty. Do tej pory, jako jeden z młodszych członków UE zyskujemy wiele przywilejów, które mają wpływ na nasz kraj i na mieszkańców. Dodatkowo strefa Schengen umożliwiła nam swobodne poruszanie się po całej Europie.

Więcej na temat zmian jakie zaszły w Europie w ostatnich latach będzie można przeczytać w kolejnych artykułach. Zapraszamy do lektury.