Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaMiło, przytulnie, przyjaźnie, a przede wszystkim atrakcyjnie finansowo. Wystarczy zapytać, jak jest naszym rodakom w Danii, a sporo z nich odpowie właśnie w ten sposób. Dania staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem emigracyjnym Polaków. Dziś przedstawiamy plusy i minusy związane z zatrudnieniem w krajach skandynawskich.
Polacy mają wątpliwości, czy wybór kierunku zatrudnienia nie znanego dotąd imigrantom będzie dla nich korzystny. W związku z tym pojawiają się obawy czy w krajach skandynawskich znajdą pracę. Coraz częściej jednak znajdują się agencje pośredniczące w zatrudnianiu Polaków właśnie w takich krajach jak Norwegia, Szwecja czy Dania. Ponadto, nasi rodacy, którzy dobrze posługują się językiem angielskim próbują sami zgłaszać swoje kandydatury na oferty zamieszczane w internecie lub jadą do Skandynawii i tam rozmawiają z potencjalnymi pracodawcami. Niezależnie od metody znalezienia pracy, sama decyzja wyjazdu emigracyjnego, zarobkowego np. do Danii wiąże się z koniecznością przeanalizowania czy warto obrać właśnie taki kierunek wyjazdu za pracą.
Legalnie zatrudnionym w Danii przysługuje średnie wynagrodzenie w wysokości ok. 20-30 tys. koron duńskich netto na miesiąc, co w przeliczeniu na polską walutę daje ok. 10 tysięcy złotych. Są to kwoty odpowiadające pensji na stanowiskach w ogólnie pojmowanym budownictwie i branży wykończeniowej, fabrykach czy transporcie, czyli tam, gdzie liczy się przede wszystkim siła fizyczna i/lub zdolności manualne, a nie specjalistyczne kwalifikacje i wykształcenie. Pensje pracowników umysłowych oraz wymagające odpowiednich kwalifikacji i bardzo dobrej znajomości języka angielskiego (mile widziany również język duński) mogą być nawet 2-3 razy wyższe. Dla porównania, polskie średnie zarobki nie przekraczają od dawna 5 tysięcy złotych. Warto jednocześnie pamiętać o prawie Polaków do dodatkowego „wynagrodzenia”, jakim jest zwrot podatku z Danii. Dzięki podpisanemu porozumieniu między Polską a Danią, Polacy zatrudnieni na umowę o pracę w Danii przy rozliczeniu się z urzędem skarbowym mogą wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku, który może realnie wpłynąć na powiększenie domowego budżetu.
Praca w Danii to jednak także koszty. O nich przeczytać więcej można w drugiej części naszego artykułu, czyli: Jak wygląda praca w Danii? O kosztach i zaletach zatrudnienia u duńskiego pracodawcy, cz.2.