Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaPraktyki to doskonały sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej. Również w Irlandii wiele firm i organizacji jest otwartych na przyjmowanie młodych ludzi na kilkumiesięczne staże.
Każde doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno na płatnej, jak i bezpłatnej praktyce, jest cenione przez potencjalnego pracodawcę. Wzbogaci ono nie tylko twoje CV, ale też podniesie kwalifikacje zawodowe, zwiększy wiedzę w danej dziedzinie oraz pozwoli na ukierunkowanie zainteresowań.
Zanim zdecydujesz się na staż, zastanów się, w jakiej branży chcesz zdobyć doświadczenie i co może przydać ci się w przyszłej pracy. Wybierz też jeden ze sposobów odbycia praktyki. W Irlandii firmy oferują możliwość tzw. work shadowing, czyli podglądania i obserwowania pracy profesjonalistów. Za taki staż z reguły nie dostaje się wynagrodzenia, ale uzyskana wiedza na pewno zaowocuje w przyszłości. Możesz też otrzymać tymczasową pracę – wykonujesz wówczas konkretne zadanie, za które jesteś wynagradzany. Taka praktyka trwa zazwyczaj od jednego do sześciu miesięcy i nazywana jest placement. Inną formą odbywania stażu jest internship, czyli praca w firmie zgodnie ze zdobytym wykształceniem lub w branży, w której chcesz dalej się kształcić i z nią wiążesz przyszłość zawodową. Tego typu staże mogą być płatne bądź nie – zależy to tylko i wyłącznie od przedsiębiorstwa, w którym odbywasz praktykę.
Najpopularniejszym sposobem szukania stażu w Irlandii jest przeglądanie stron internetowych. Odwiedzaj witryny konkretnych firm (ich wykaz znajdziesz na www.goldenpages.ie), które często zamieszczają ogłoszenia o możliwościach odbywania u nich praktyk, oraz strony z ofertami pracy na wakacje. Pytaj też znajomych, ponieważ ok. 70 proc. ofert stażu nie jest nigdzie ogłaszanych. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest również zarejestrowanie się w agencji rekrutacyjnej lub pośredniczącej w znalezieniu praktyki.
Do takich firm należy Interconnection z siedzibą w Cork, założona w 2002 r. przez Francuzkę polskiego pochodzenia Natachę Nowack. Jej oferta skierowana jest głównie do uczniów szkoły średniej, ale także studentów, którzy muszą odbyć praktyki zawodowe, aby zaliczyć rok czy semestr. Firma specjalizuje się w internship placement i do jej zadań należy znalezienie takiej oferty stażu, która najbardziej odpowiada kwalifikacjom danej osoby. Za ich pośrednictwem możesz odbyć praktyki w wielu branżach i na różnych stanowiskach: sekretariat, administracja, handel, marketing, informatyka itp. Co więcej, organizują staże nie tylko w Irlandii (Dublin i Cork), ale także w Szkocji, Hiszpanii, na Litwie, w Czechach, a nawet w Polsce.
O staż możesz ubiegać się w każdej chwili. Musisz mieć ukończone 18 lat i uzyskane wykształcenie maturalne lub przynajmniej być w klasie maturalnej. Wymagane dokumenty to ważny dowód osobisty lub paszport. Powinieneś też znać – przynajmniej w stopniu średnio zaawansowanym – język kraju, w którym chcesz odbyć praktykę. Jego znajomość jest często sprawdzana podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto, aby odbyć praktykę w danej branży, powinieneś posiadać już pewne doświadczenie lub kompetencje, np. kończyć szkołę o kierunku zbliżonym do profilu działalności wybranej firmy.
Aby ubiegać się o praktyki zawodowe za pośrednictwem Interconnection, prześlij do tej agencji e-mailem swoje CV. Otrzymasz informację co do sposobu organizowania stażu oraz potwierdzenie, że są w stanie znaleźć ci odpowiedni zakład pracy. Jeżeli będziesz zadowolony z ich warunków i dalej będziesz zainteresowany szukaniem praktyk zawodowych za ich pośrednictwem, to otrzymasz rachunek. Po jego opłaceniu agencja ma osiem tygodni na znalezienie dla ciebie firmy czy organizacji. Interconnection może też zorganizować zakwaterowanie oraz udział w kursach językowych.
Agencja pośrednictwa nie gwarantuje wynagrodzenia za praktyki, jednak większość zakładów pracy uczestniczy w wydatkach swoich stażystów i pokrywa np. koszty wynajmu mieszkania czy kursu angielskiego lub daje wynagrodzenie w postaci czeków (bardzo popularne w Irlandii) – ale w dużej mierze zależy to od zachowania i motywacji osoby odbywającej staż.
Większość firm pośredniczących w organizacji praktyk zawodowych pobiera opłatę za swoje usługi. W Interconnection opłata za zorganizowanie samego stażu to koszt 750 euro (2,9 tys. zł), staż plus zakwaterowanie (opłata za pierwsze dwa tygodnie) – ok. 1050 euro (4 tys. zł), a staż i kursy językowe (dwa tygodnie kursu przed rozpoczęciem praktyk) to wydatek rzędu 1230 euro (4,7 tys. zł). Jeżeli sam organizujesz sobie zakwaterowanie, to na ten cel powinieneś przeznaczyć ok. 150 euro (575 zł) tygodniowo, na wyżywienie – 50 euro (190 zł), a na bilet autobusowy – 20 euro (77 zł).
Po przybyciu do Irlandii nie jesteś pozostawiany sam sobie. Firma zapewnia odbiór z lotniska i transport do miejsca zakwaterowania, udziela też wszelkich istotnych informacji na temat miasta i kraju, a w razie jakichkolwiek trudności i problemów podczas stażu pomoże w ich rozwiązaniu.
W dzisiejszych czasach ukończenie szkoły czy studiów i posiadanie dyplomów to nie wszystko. Pracodawcy poszukują osób już z kwalifikacjami i doświadczeniem. Dlatego warto inwestować w swój rozwój. Praktyka zawodowa to pierwszy krok do kariery. Podczas stażu masz szansę nie tylko zdobyć doświadczenie i przygotowanie zawodowe, ale i nauczysz się pracować w grupie, rozwiązywać problemy, staniesz się bardziej pewny siebie oraz podszlifujesz znajomość języka obcego.
Fakt odbycia praktyk zagranicznych będziesz mógł odnotować w CV, a otrzymane od firmy referencje z pewnością będą pomocne w poszukiwaniu zatrudnienia. Możesz też uzyskać wpis do dokumentu Europass.