Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaNiepokojące informacje napływają z Irlandii. Według danych statystycznych bezrobocie w tym kraju jest najwyższe od 14 lat i sięga blisko 15%. Specjaliści zgodnie twierdzą, że to jeszcze nie koniec i że bezrobocie może wzrosnąć.
Walka z bezrobociem w Irlandii rozpoczęła się zaraz po tym, jak w Unii Europejskiej ogłoszono kryzys finansowy. Masowy napływ pracowników z zagranicy i pogarszająca się sytuacja w strefie euro niekorzystnie wpłynęły na irlandzką gospodarkę.
Według statystyk dotyczących zatrudnienia w Irlandii, stopa bezrobocia na koniec czerwca bieżącego roku wyniosła 14,9% i wzrosła w stosunku do miesiąca maja o 0,2%. Te niepokojące informacje pogorszyły nastroje na irlandzkiej giełdzie. Niepokój widać także w urzędach pracy. Ostatni raz tak wysokie bezrobocie odnotowano w Irlandii w 1998 roku, czyli 14 lat temu. Jednakże po tym olbrzymim kryzysie i bezrobociu nastał dla Irlandii czas bardzo dynamicznego rozwoju i wzrostu gospodarczego. Nie bez powodu po kilku latach Irlandia zyskała miano Celtyckiego Tygrysa. Czy i tym razem jest to przysłowiowa “cisza przed burzą”?
Według analityków bezrobocie w Irlandii mogłoby być jeszcze większe, ale póki co wzrost ten hamuje masowa migracja zarobkowa Irlandczyków. Tak jak Polacy wyjeżdżają do Irlandii za pracą, tak Irlandczycy szukają zatrudnienia w innych, silniejszych krajach Europy i świata. Ulubionym miejscem do migrowania stała się dla nich Australia.
Na pocieszenie dla wszystkich tych, którzy nie chcą wyjeżdżać z Irlandii mamy informację, że osoby, które straciły pracę i poszukują innego zatrudnienia w tym kraju mogą ubiegać się o zasiłek lub zapomogę. Dwie formy pomocy przewidzianej przez rząd to:
Warto zapoznać się bliżej z wyżej wymienionymi benefitami na wypadek utraty pracy w Irlandii.