Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Holendrzy wybrali. Czyli wybory parlamentarne w Niderlandach. Czy coś się zmieni?

Holendrzy wybrali. Czyli wybory parlamentarne w Niderlandach. Czy coś się zmieni?

Holendrzy, ale i cała Unia Europejska odetchnęli z ulgą. Po burzliwej kampanii wyborczej na czele holenderskiego rządu po raz kolejny stanie centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), której przewodniczy premier Mark Rutte. Po dość zróżnicowanych sondażach cała Europa przyglądała się bardzo uważnie wyborom parlamentarnym w Holandii. Według oficjalnych danych, w tegorocznych wyborach wzięła udział rekordowa liczba osób uprawnionych do oddania swojego głosu. Do urn wyborczych poszło aż 81% wszystkich wyborców.

Wybory w Holandii – zwycięstwo Partii Ludowej

Zwycięstwo Partii Ludowej nie było pewne. Sondaże przedwyborcze pokazywały, że w wyborach może wydarzyć się niemal wszystko. Wiadome było jednak, że bez znaczenia na to kto wygra, niezbędne będzie stworzenie koalicji. Były to bardzo ważne wybory, jak podkreślają eksperci, głównie ze względu na dość duże zmiany zachodzące w Unii Europejskiej w ostatnim czasie. Zmiana na czele holenderskiego rządu, mogłaby spowodować zmianę kierunku politycznego całego kraju, a to z kolei mogłoby negatywnie wpłynąć na stosunki międzynarodowe w całej Europie.

Nowy parlament Holandii

W składzie 150 osobowego parlamentu zasiądzie:

  • 33 posłów z Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), premiera Marka Ruttego
  • 20 posłów z Partii Wolności Geerta Wildersa
  • 19 posłów z Chrześcijańskich Demokratów
  • 19 posłów z partii liberalnej
  • i po kilku posłów z mniej znaczących partii, którym udało się przekroczyć próg wyborczy.

Łącznie w holenderskim parlamencie miejsce znajdzie aż 13 ugrupowań politycznych.

Premier Danii Lars Løkke Rasmussen, który pogratulował zwycięstwa Markowi Ruttemu najlepiej podsumował wygraną Partii VVD w Holandii mówiąc, że „wygrała poważna polityka”.

Co to oznacza dla Polaków w Holandii?

Dla Polaków jest to również bardzo ważne. Oznacza to, że nie będzie cięć ani zmian w systemach socjalnych dla imigrantów, nie będzie większych obostrzeń jeżeli chodzi o zatrudnianie imigrantów i nadal będziemy mogli korzystać z przywilejów jakie do tej pory mieli imigranci z naszego kraju. A w związku z tym także będziemy mogli liczyć na zwrot podatku z Holandii czy świadczenia rodzinne.

Warto przypomnieć, że Holandia to jeden z najczęściej wybieranych krajów przez polskich imigrantów zarobkowych. Dlatego też możemy być zadowoleni, że w kraju tulipanów nadal będzie można podejmować pracę za godziwe wynagrodzenie i korzystać ze świadczeń jakie przysługują wszystkim mieszkańcom Niderlandów.