Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Funt Szterling – brytyjska waluta bez tajemnic

Funt Szterling – brytyjska waluta bez tajemnic

Wielka Brytania od pewnego czasu zdaje się być coraz częściej wybieranym krajem wśród inwestorów z Europy i świata. Dlaczego tak się dzieje? Najprościej mówiąc, funt umacnia swoją pozycję na europejskim rynku walutowym po fali kryzysów jakie przetoczyły się po Europie. Oczywiście największe znaczenie ma tutaj kryzys strefy euro i krajów takich jak Grecja czy Hiszpania. Czy zatem można powiedzieć, że w Wielkiej Brytanii będzie żyło się lepiej?

Według analityków pozycja UK w Europie będzie przybierała na sile. Kraj ten pomimo problemów gospodarczych i zastojach w różnych jej strefach zdaje się być silnym kandydatem do miana najlepiej rozwijającego i prosperującego kraju w najbliższym czasie. Wszystko to za sprawą funta szterlinga, czyli brytyjskiej waluty. Od wieków Wielka Brytanianieodzownie łączy się z bardzo mocną walutą. Końcówka poprzedniego stulecia pokazała, że funt brytyjski jest bardzo silny w stosunku do innych walut światowych. Potem nastąpiło załamanie gospodarki UK, stąd funt zaczął tracić na wartości, a Wielka Brytania zaczęła odczuwać duże problemy finansowe. Obecnie przeprowadzane reformy i zmiany w prawie brytyjskim mają pomóc w umocnieniu funta szterlinga i poprawie gospodarczej kraju.

Oczywiście na osłabienie funta miało wpływ także powstanie wspólnej europejskiej waluty, czyli euro. Kolejne kraje Europy śmiało przystępowały do wspólnej gospodarki walutowej. Pamiętne czasy kiedy za funta trzeba było zapłacić blisko 7,50zł zdają się bezpowrotnie zniknęły, choć w ostatnim czasie to właśnie funt zaczął z powrotem być doceniany na giełdach walutowych.

Kryzys strefy euro pogłębia się z każdym tygodniem i miesiącem coraz bardziej. Wpływ na to mają kraje pogrążone w finansowym dołku, takie jak Grecja, Hiszpania czy Włochy. Oczywiście najgłośniej mówi się o Grecji, bo tam problemy finansowe są największe – do tego stopnia, że Parlament Europejski zastanawia się nad usunięciem tego kraju ze strefy euro. Miałoby to ogromne znaczenie dla przyszłości całego Eurolandu, a co za tym idzie, na rynku walutowym euro na pewno straciłoby swoją mocną jak do tej pory pozycję.

Obecnie funt szterling wraca w wielkim stylu, co może spowodować, że na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy giełdy odnotują duży wzrost zainteresowania tą właśnie walutą. Już teraz inwestorzy rezygnują z inwestowania w euro na rzecz funta szterlinga i mocnego franka szwajcarskiego. Te dwie waluty nie mają sobie równych w Europie.

Umacnianie się funta to także świetna informacja dla emigrantów, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii. Brytyjska waluta umacniając się w stosunku do innych walut europejskich powoduje, że Polak, który pracuje w UK i zechce wymienić funty na złotówki w polskim kantorze , dostanie więcej pieniędzy. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że dla niektórych Polaków jest to pozytywna i dobra informacja.

Wygląda na to, że zachowanie suwerenności waluty, będąc w strefie euro przynosi korzyści Wielkiej Brytanii, gdyż funt mniej gwałtownie reaguje na zmiany wywołane kryzysem niż euro.