Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaEuropejski rynek pracy nadal boryka się ze skutkami kryzysu gospodarczego. Wysokie koszty pracy w całej Europie sprawiają, że pracodawcy najchętniej oferują pracę na krótkie terminy lub na tzw. „umowy śmieciowie”.
Według ostatnich danych niemieckiego instytutu statystycznego Destatis za 2013 rok, Szwecja ma najwyższe koszty pracy w całej Unii Europejskiej. Obecnie koszty pracy w tym kraju wynoszą aż 43 euro za godzinę. Unijna średnia stawka kosztów pracy w strefie euro wynosi 28,7 euro.
Susanne Spector, ekonomista pracy w Konfederacji Szwedzkich Przedsiębiorstw (Svenskt Näringsliv), podsumowała wyniki następująco: “Myślę, że to nic dziwnego, że mamy najwyższe koszty pracy w Unii Europejskiej i oczywiście jest to problematyczne, biorąc pod uwagę wysoki poziom bezrobocia w Szwecji. Najbardziej niepokojące jest to, że płace wzrosły bardziej niż wydajność w ciągu ostatnich kilku lat. Firmy nie mogą kontynuować działań w ten sposób. Jeśli wynagrodzenia są wyższe niż wydajność, wtedy pracodawcy nie będą zatrudniać pracowników w dłuższym okresie czasu. ”
Podobny problem obserwuje się w innych krajach Unii Europejskiej, w tym np. w Belgii, Danii, Luksemburgu, Francji, Holandii, a także w Polsce. Krajem o najniższych średnich godzinowych kosztach pracy jest Bułgaria (3,70 euro na godzinę) i Rumunia (4,70 euro na godzinę). Trend wysokich kosztów pracy, jak szacują analitycy będzie utrzymywał się nadal przez co najmniej kilka następnych lat. Właśnie dlatego powstają tzw. „umowy śmieciowe”, które pozwalają zaoszczędzić pieniędzy pracodawcom.
Niepewność zatrudnienia, elastyczne formy umów o pracę i rynek pracy „na czarno” to problemy z jakimi mierzyć się będzie Unia Europejska w najbliższych latach. W ocenie analityków, skala problemów jest wysoka, gdyż dotyczy większości krajów Wspólnoty. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, zaczyna się doceniać pracę „na etacie”.