Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Duńscy przedsiębiorcy przenoszą firmy poza granice swojego kraju

Duńscy przedsiębiorcy przenoszą firmy poza granice swojego kraju

Wydawać by się to mogło mało prawdopodobne, ale duńscy przedsiębiorcy coraz częściej wybierają outsorcingową formę prowadzenia swojej działalności. Oznacza to, że duńskie firmy coraz częściej otwierają swoje oddziały w różnych krajach Europy i świata (w tym także w Polsce), dając tym samym zatrudnienie wielu lokalnym pracownikom.

Jak wynika z opublikowanych danych – Duńskiego Urzędu Statystycznego – przedsiębiorcy z branży przemysłowej coraz chętniej przenoszą swój biznes za granicę. Nieoficjalnie mówi się, że duńskie firmy zatrudniają więcej pracowników poza granicami swojego kraju niż w samej Danii. Oburzenia z tego faktu nie kryją obywatele i mieszkańcy, którzy borykają się z problemem bezrobocia.

Według analityków, zajmujących się finansami i ekonomią w Danii, przenoszenie produkcji i otwieranie filii (przedstawicielstw) przedsiębiorstw do innych krajów będzie coraz częściej spotykanym procederem.

Przemawia za tym co najmniej kilka powodów:

  • pracownicy z mniej zamożnych krajów mają mniejsze wymagania finansowe
  • otwierają się nowe rynki zbytu
  • firmy mogą liczyć na większe zyski

Patrząc z drugiej strony, Duńczycy również nie mogą narzekać na brak pracy. Tak jak duńscy przedsiębiorcy lokują swoje przedsiębiorstwa (filie) w innych rejonach Europy i świata, tak samo zagraniczne firmy widzą swoją biznesową szansę w rynku duńskim. To z kolei daje zatrudnienie obywatelom Danii. Nie mniej jednak z danych jakie podają różne źródła można wywnioskować, że pracodawcy z Danii dostrzegli duży potencjał w zagranicznych pracownikach. Ich chęć do pracy i umiejętności często są powodem do pochwał i zadowolenia ze strony pracodawców.

Spoglądając na polski rynek nie można nie zauważyć, że obecnie w naszym kraju funkcjonuje już blisko 500 przedsiębiorstw z duńskim kapitałem, a dzięki temu wielu Polaków otrzymało zatrudnienie. Oczywiście nie oznacza to, że Polacy nie wyjeżdżają do pracy za granicę naszego kraju – w tym także do Danii. Wręcz przeciwnie, w ostatnim czasie można odnotować większą liczbę emigracji za pracą niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Dania jest w czołówce krajów, jakie wybierają Polacy na cel swojej emigracji.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy w innym kraju warto zapoznać się z rodzimymi ofertami, które być może będą dotyczyły także pracy w firmie z zagranicznym kapitałem.