Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Delegowanie pracowników do Niemiec – procedury, umowy, zasady. – cz.2

Delegowanie pracowników do Niemiec – procedury, umowy, zasady. – cz.2

Praca w Niemczech to dla wielu Polaków okazja do skorzystania z niemieckich świadczeń, uprawnień związanych z zatrudnieniem za granicą, a także możliwością odzyskania podatku z Niemiec. Czy jednak zawsze pracując w Niemczech mamy prawo do skorzystania z tych wszystkich szans?

W artykule: Delegowanie pracowników do Niemiec – procedury, umowy, zasady. – cz.1 informowaliśmy, że praca za granicą nie zawsze oznacza zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy. Zdarza się, że podejmując zatrudnienie na Zachodzie korzystamy z oferty pracy polskiej agencji zatrudnienia pracowników tymczasowych lub też zostajemy delegowani do Niemiec przez polskiego pracodawcę.

W poprzednim artykule przywołaliśmy przykład pana Jana zatrudnionego przez polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie. Pan Jan pracował przez dwa lata w Niemczech, a mimo to zatrudniał go przez cały okres pracy polski pracodawca. Czy w takiej sytuacji zawsze obowiązują pracownika polskie przepisy prawa pracy?

Od zasady, która mówi, że pracownika obowiązuje to samo prawo pracy, co jego pracodawcę, a dokładnie kraj, w jakim pracodawca posiada swoją siedzibę, obowiązują pewne wyjątki. W zależności od państwa przepisy są odmienne, stąd my w tym artykule informujemy o wyjątkach związanych z polsko-niemieckim zatrudnieniem.

Niektóre warunki zatrudnienia, które obowiązują w Niemczech znajdują zastosowanie także względem pracowników zatrudnionych u zagranicznego pracodawcy, czyli w naszym przykładzie pana Jana. Dotyczą one wyjątków przewidzianych w ustawach i obowiązują niezależnie od branży lub też warunków zatrudnienia, które są ustalone w układach zbiorowych pracy i dotyczą tyko niektórych branż.

Do warunków zatrudnienia w Niemczech zalicza się minimalne stawki płacy, wraz ze stawką za nadgodziny; minimalny wymiar płatnych urlopów rocznych; warunki wynajmu pracowników, maksymalne okresy pracy; BHP w miejscu pracy; środki ochronne stosowane przy zatrudnianiu kobiet ciężarnych, dzieci i młodzieży. Niezależnie od tego, czy pracodawca, który zatrudnia pracownika jest z Polski czy z Niemiec, zatrudniony ma prawo domagać się swoich praw związanych z zatrudnieniem za zachodnią granicą.