Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Czy w Niemczech wprowadzony zostanie nowy podatek?

Czy w Niemczech wprowadzony zostanie nowy podatek?

Partia Lewica, zasiadająca w niemieckim Bundestagu, domaga się od rządu wprowadzenia w życie podatku dla najbogatszych obywateli. Być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że nowy podatek miałby wynosić aż 100% podatku dochodowego.

Kto miałby zostać objęty nowym podatkiem?

Nowy podatek dotyczyłby osób, które miesięcznie zarabiają ponad 40 tysięcy EUR. Co w skali roku daje niebagatelną sumę, blisko 0,5 miliona EUR. Podatek dla najbogatszych miałby służyć na poprawę działania funduszu socjalnego w Niemczech, a także mógłby być po części przeznaczany na inwestycje, które mają ruszyć w przyszłości.

Według wiceprzewodniczącej partii Lewica – Pani Katji Kipping – niedopuszczalne jest w państwie demokratycznym, aby jedni zarabiali minimum krajowe, a inni aż czterdziestokrotność minimum socjalnego. Ten podział pomiędzy biednych i bogatych może odbić się bardzo negatywnie na całej gospodarce krajowej.

Inny niemiecki polityk – Pan Bernard Riexinger – stwierdził, że tak drastyczna nierówność pod względem finansowym wśród mieszkańców Niemiec może zagrażać demokracji całego kraju. Według Riexingera, wprowadzenie podatku dochodowego dla najbogatszych byłoby jak najbardziej demokratycznym posunięciem rządu.

Czy jest jakakolwiek szansa, aby ten podatek wszedł w życie?

Póki co w Bundestagu mówi się wiele o propozycji partii Lewica, jednak żadne wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Być może na najbliższych posiedzeniach rządu po raz kolejny ten temat zostanie poruszony. Trzeba przyznać, że pomysł wprowadzenia tak wysokiego podatku został zaakceptowany i przyjęty z dużą nadzieją przez mieszkańców Niemiec.