Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Czas na powroty. Jakich formalności należy dopilnować, wyjeżdżając z Norwegii?

Czas na powroty. Jakich formalności należy dopilnować, wyjeżdżając z Norwegii?

Twoje zatrudnienie w Norwegii dobiega końca? Planujesz powrót do kraju? Sprawdź, jakich formalności warto dopilnować przed wyjazdem, aby „domknąć” wszystkie sprawy za granicą.

Polacy przebywający za granicą często decydują się na zatrudnienie tymczasowe, po którym wracają do ojczyzny i swojej rodziny. Święta i okres noworoczny, później wakacje czy też początek jesieni, kiedy rozpoczyna się rok szkolny to chwile, kiedy najczęściej nasi rodacy decydują się na powrót do Polski. O czym warto pamiętać wyjeżdżając z krainy fiordów?

Nie tylko pracodawca

W pierwszej kolejności, rozwiązanie umowy o pracę z norweskim pracodawcą powinno odbyć się na zasadzie porozumienia stron lub z upływem czasu na jaki umowa została zawarta. Kończąc współpracę z pracodawcą warto odebrać od niego wszystkie możliwe dokumenty, paski płacowe, a także podać adres korespondencyjny w Polsce, w sytuacji, w której odbiór wszystkich dokumentów do czasu naszego przebywania w Norwegii nie będzie możliwy.

Przed powrotem do Polski należy również rozwiązać umowę najmu mieszkania i pokryć związane z nią koszty, ostatnie rachunki, opłaty, itp. W tym przypadku również bardzo ważnym jest zadbanie o otrzymanie stosowanych dokumentów, potwierdzeń zapłaty od najmującego, które mogą być istotne, np. w przypadku ubiegania się o zwrot podatku z Norwegii.

Raz dokonane zgłoszenie do norweskiego urzędu skarbowego zobowiązuje nas do uaktualniania informacji również w tej placówce. W związku z tym najkorzystniej i najpewniej będzie udać się do najbliższego urzędu podatkowego w Norwegii (Skatteetaten) celem dokonania zgłoszenia zmiany adresu korespondencyjnego i poinformowanie urzędu o swoim wyjeździe. To bardzo ważne dlatego, że norweskie urzędy przesyłają podatnikom wstępne rozliczenia podatkowe, kody PIN do systemu Altinn/MinID oraz zwroty podatku w formie czeku na wskazany adres. W związku z tym, np. wnioskując o zwrot podatku z Norwegii będziesz mieć pewność, że dotrze on lub dokumentacja z nim związana bezpośrednio pod właściwy adres.

Jeżeli w czasie pobytu w Norwegii naszym dochodem był też np. zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek na dziecko, czy też jakakolwiek inna forma świadczeń socjalnych, to należy zgłosić się również do instytucji odpowiedzialnych za jego wypłatę celem aktualizacji danych, np. numeru konta czy adresu zamieszkania w Polsce.

Jeśli nie planujesz już wracać do Norwegii lub chcesz uniknąć opłat za zarządzanie norweskim rachunkiem bankowym czy np. norweskim numerem telefonu, itp. warto pamiętać również o rozwiązaniu umów dot. konta bankowego czy też telefonu z odpowiednimi instytucjami jeszcze w czasie pobytu w krainie fiordów.