Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Co warto wiedzieć wyjeżdżając do Danii?

Co warto wiedzieć wyjeżdżając do Danii?

Polak za granicą nie zawsze potrafi się odnaleźć. Dla każdego podróżującego do innego kraju doradzamy więc, aby przed wyjazdem zapoznał się z najważniejszymi informacjami o kraju, do którego wyjeżdża. W tym artykule dowiesz się co warto wiedzieć wyjeżdżając do Danii.

Dania, czyli inaczej Królestwo Danii to kraj w Europie, należący do Unii Europejskiej, w którym podstawową walutą jest korona duńska. Językiem urzędowym w tym kraju jest język duński, ale w wielu miejscach można się porozumiewać również w języku angielskim.

Przepisy wjazdowe i pobytowe w Danii

Każdy obywatel Unii Europejskiej wjeżdżający do Danii wystarczy, że będzie legitymował się swoim dowodem osobistym lub paszportem. Jeżeli pobyt w Danii planuje się skończyć do 3 miesięcy od przyjazdu do tego kraju, to może on zostać uznany za turystyczny. Wówczas obcokrajowiec nie ma obowiązku meldunkowego i nie musi posiadać zezwolenia na pobyt w Danii. W innym przypadku ważne jest, aby jak najszybciej udać się do duńskiego Urzędu Regionalnego rejestrującego pobyty obcokrajowców, zwanego Statsforvaltningen.

Podstawowa opieka medyczna

Warto wiedzieć, że w Danii nie ma obowiązku szczepień, bo na jej terenie nie występują zagrożenia sanitarno ? epidemiologiczne. Z kolei o prawie do podstawowej duńskiej opieki medycznej warto pomyśleć już przed wyjazdem do tego kraju, zgłaszając się do jednej z polskich placówek Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwych dla swojego miejsca zamieszkania z prośbą o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (skrót: EKUZ).

Bezpieczeństwo

Dania jest krajem bezpiecznym dla mieszkających w niej i podróżujących po niej obcokrajowców. Dlatego zagrożenie przestępczością w tym kraju jest niewielkie. Niemniej, w sytuacji pewnego niebezpiecznego zdarzenia jak np. wypadek, kradzież czy pożar najlepiej skontaktować się z organami bezpieczeństwa dzwoniąc pod alarmowy numer telefonu 112.

Wyspy Owcze i Grenlandia

Wyspy Owcze ze stolicą w Thorshavn i walutą jaką jest korona farerska (FRK), która odpowiada wartości duńskiej korony (DKK) są terytorium autonomicznym od Danii. Nie należą one do Unii Europejskiej, dlatego do wjazdu na ich teren potrzebny jest paszport (nie wymaga się posiadania wizy). Kolejnym krajem autonomicznym od Danii jest Grenlandia ze stolicą w Nuuk i z walutą będącą koroną duńską. To kraj również spoza terytorium UE oraz EWG, a na jego terenie bezwizowo przebywać można do 3 miesięcy, posiadając ze sobą ważny paszport.

Warto wiedzieć jak najwięcej o kraju, do którego zamierzamy podróżować. Z uwagi na to, że Dania należy do Unii Europejskiej, Polacy mają ułatwione podróżowanie po niej, jak również bardziej sprzyjające warunki pobytowe niż w innych krajach spoza Wspólnoty. Niemniej warto przed każdym wyjazdem do Danii poczytać co nieco o obowiązujących w niej prawach i zwyczajach.