Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaKryzys daje się we znaki Holandii, w związku z czym wielu pracodawców lub agencji pracy tymczasowej (Uitzendbureau) w kraju tulipanów wysłało polskich pracowników na przymusowe bezrobocie. Dla niektórych jest to pierwsza przygoda z holenderskim zasiłkiem dla bezrobotnych.
Pobieram zasiłek w Holandii, ale wracam i szukam pracy w Polsce – czy to możliwe?
Stając przed obliczem braku zatrudnienia, a co za tym idzie środków do dalszego życia, i przebywając nadal za granicą mamy dwa wyjścia. Albo pozostajemy na obczyźnie i liczymy na to, że los za chwilę się odwróci, a szczęście się do nas uśmiechnie, albo wracamy do Polski i zaczynamy wszystko od nowa. Dla wielu Polaków ten rok będzie czasem wielkich powrotów z Holandii do ojczyzny.
Przypominamy, że o zasiłek dla osób bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii może starać się każda osoba, która spełnia poniższe warunki:
Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych bezwarunkowo należy posiadać zameldowanie lub stały adres do korespondencji na terenie Holandii. Według holenderskiego Urzędu Pracy (UWV) należy również bezwzględnie pozostawać w tym kraju, a także nie wyjeżdżać za jego granicę. W odniesieniu do obcokrajowców (w tym głównie Polaków) jest to bardzo rygorystycznie przestrzegane, stąd pobierając świadczenie z UWV można spodziewać się okresowych kontroli telefonicznych lub osobistych pod adresem, w którym powinno się aktualnie przebywać i jaki podany jest w urzędzie. Gdy w trakcie kontroli wyjdzie na jaw, że dana osoba nie przebywa pod wskazanym adresem to automatycznie zostaje jej odebrane prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a także jest zobowiązana do oddania dotychczasowego zasiłku lub zapłacenia kary finansowej.
Mimo wskazanych nieprzyjemności, istnieje możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych w czasie wyjazdu do kraju, z którego się pochodzi. Rzecz dotyczy transferu zasiłku dla bezrobotnych na teren innego państwa europejskiego.
Chcesz wiedzieć jak przeprowadzić taki transfer? Czytaj dalej w: Chcesz wrócić do Polski, ale boisz się, że stracisz prawo do zasiłku? Jest na to sposób! cz.2