Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Chcesz wrócić do Polski, ale boisz się, że stracisz prawo do zasiłku? Jest na to sposób! cz.1

Chcesz wrócić do Polski, ale boisz się, że stracisz prawo do zasiłku? Jest na to sposób! cz.1

Kryzys daje się we znaki Holandii, w związku z czym wielu pracodawców lub agencji pracy tymczasowej (Uitzendbureau) w kraju tulipanów wysłało polskich pracowników na przymusowe bezrobocie. Dla niektórych jest to pierwsza przygoda z holenderskim zasiłkiem dla bezrobotnych.

Czy można wrócić do Polski pobierając go tutaj, w Holandii?

Pobieram zasiłek w Holandii, ale wracam i szukam pracy w Polsce – czy to możliwe?

Stając przed obliczem braku zatrudnienia, a co za tym idzie środków do dalszego życia, i przebywając nadal za granicą mamy dwa wyjścia. Albo pozostajemy na obczyźnie i liczymy na to, że los za chwilę się odwróci, a szczęście się do nas uśmiechnie, albo wracamy do Polski i zaczynamy wszystko od nowa. Dla wielu Polaków ten rok będzie czasem wielkich powrotów z Holandii do ojczyzny.

Przypominamy, że o zasiłek dla osób bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii może starać się każda osoba, która spełnia poniższe warunki:

  • nie posiada żadnego innego odpłatnego zatrudnienia;
  • w ciągu ostatnich 36 tygodni pracowała przez minimum 26 tygodni;
  • nie straciła zatrudnienia z własnej winy, ale np. z braku stanowiska pracy, wygasającego kontraktu, itp.;
  • pracodawca nie zaproponował jej żadnego innego zatrudnienia.

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych bezwarunkowo należy posiadać zameldowanie lub stały adres do korespondencji na terenie Holandii. Według holenderskiego Urzędu Pracy (UWV) należy również bezwzględnie pozostawać w tym kraju, a także nie wyjeżdżać za jego granicę. W odniesieniu do obcokrajowców (w tym głównie Polaków) jest to bardzo rygorystycznie przestrzegane, stąd pobierając świadczenie z UWV można spodziewać się okresowych kontroli telefonicznych lub osobistych pod adresem, w którym powinno się aktualnie przebywać i jaki podany jest w urzędzie. Gdy w trakcie kontroli wyjdzie na jaw, że dana osoba nie przebywa pod wskazanym adresem to automatycznie zostaje jej odebrane prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a także jest zobowiązana do oddania dotychczasowego zasiłku lub zapłacenia kary finansowej.

Mimo wskazanych nieprzyjemności, istnieje możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych w czasie wyjazdu do kraju, z którego się pochodzi. Rzecz dotyczy transferu zasiłku dla bezrobotnych na teren innego państwa europejskiego.

Chcesz wiedzieć jak przeprowadzić taki transfer? Czytaj dalej w: Chcesz wrócić do Polski, ale boisz się, że stracisz prawo do zasiłku? Jest na to sposób! cz.2