Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaNiemieckie Kasy Rodzinne będą musiały wypłacić cudzoziemcom blisko 600 milionów euro z tytułu zasiłków rodzinnych. Fala wniosków, jaka zaczęła wpływać do niemieckich Familienkasse zaskoczyła nawet samych urzędników. Na domiar wszystkiego „winę” za zaistniałą sytuację ponosi Polak – Pan Waldemar H. na co dzień mieszkający w Polsce i wychowujący dwójkę dzieci.
Co takiego się wydarzyło, że cudzoziemcy zaczęli masowo składać wnioski o zasiłek rodzinny z Niemiec?
Wspomniany we wstępie Pan Waldemar, wyjechał do Niemiec do pracy czasowej. W trakcie pobytu w RFN złożył wniosek do Kasy Rodzinnej o zasiłek rodzinny z Niemiec na dwójkę dzieci, która w tym czasie przebywała w Polsce. Urzędnicy po rozpatrzeniu wniosku w całości go odrzucili argumentując to tym, że w Polsce także wypłacane są zasiłki i w tej sytuacji, Pan Waldemar powinien ubiegać się o zasiłek rodzinny właśnie w Polsce. Po odmownej decyzji Familienkasse Pan Waldemar złożył skargę w niemal wszystkich europejskich instancjach. Do jego skargi przychylił się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, który przyznał Polakowi rację i nakazał wypłacenie mu zasiłku rodzinnego na dzieci.
Po tej sytuacji w Niemczech całą sprawę z Polakiem w roli głównej starano się wyciszyć, co skutecznie się udało. Nie udało się tego jednak zastosować w Polsce, gdzie sprawa Waldemara H. trafiła niemal do wszystkich mediów. Nagłośnienie całej sprawy w Polsce sprawiło, że do niemieckich Kas Rodzinnych zaczęły napływać wnioski o wypłatę zasiłku w tak dużej ilości, że urzędnicy nie nadążają z ich sprawdzaniem.
Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny z Niemiec jest wypłacany na podstawie dokumentów jakie przesyłane są do Familienkasse. Według ustalonych przepisów, w Niemczech na pierwsze i drugie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 184 euro. Na trzecie dziecko 190 euro, a na każde kolejne aż 215 euro. Nic więc dziwnego, że Polacy tak chętnie składają wnioski o przyznanie im Kindergeld.
Jeżeli pracownik z Polski podejmuje legalne zatrudnienie w Niemczech i opłaca tam podatki, a w Polsce korzysta z zasiłku na dziecko, wówczas kwota jaką uzyskuje w Polsce (ok. 10 – 12 euro) jest pomniejszana z kwoty zasiłku niemieckiego. Stąd też warto korzystać z możliwości jakie daje nam międzynarodowe i europejskie prawo.
Okazuje się, że podobnie jak w Niemczech sytuacja ma się również w Austrii, gdzie także Polacy ubiegają się o wypłatę zasiłków rodzinnych na dzieci. Jeżeli wniosek zostaje odrzucony, wówczas wielu naszych rodaków kieruje sprawy bezpośrednio do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Warto ubiegać się o zasiłki rodzinne, nawet w sytuacji kiedy podejmujemy krótkotrwałą pracę za granicą.