Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Brexit i co dalej? Czyli co z Polakami mieszkającymi i pracującymi w UK?

Brexit i co dalej? Czyli co z Polakami mieszkającymi i pracującymi w UK?

Sprawa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to wciąż jeden z najważniejszych i najczęściej komentowanych tematów w całej Europie. Nic dziwnego, że eksperci snują domysły co będzie dalej i jak będzie wyglądała Unia bez jednego z najważniejszych jej członków. Nawet Premier Wielkiej Brytanii Pani Theresa May nie ma do końca pewności jak będzie funkcjonował jej kraj po wystąpieniu ze Wspólnoty. Dla nas jednak najważniejsza jest sprawa Polaków mieszkających na Wyspach – czy mamy się czego obawiać?

Sytuacja Polaków po Brexicie

Polacy na Wyspach Brytyjskich stanowią jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych, która od 2004 roku coraz liczniej przybywa na Wyspy w celach zarobkowych. Próby poprzednich rządów, które chciały zmniejszyć i zniechęcić napływ imigrantów do UK na nic się zdały. Czy Theresa May zablokuje nam dostęp do pracy i życia w Zjednoczonym Królestwie? Czy nadal będziemy mogli korzystać ze świadczeń socjalnych i ubiegać się o zwrot podatku z UK?

Według zapowiedzi premier May, Wielka Brytania nie uzna żadnych półśrodków jeżeli chodzi o współpracę z Unią Europejską. Jak sama stwierdziła nie można „trochę być i trochę nie być członkiem UE”. Zapowiedziała jednak, że zrobi wszystko, aby współpraca na linii UK i UE przebiegała płynnie.

Przyszłość Polaków na Wyspach

Co do spraw imigracyjnych to cały czas napływają sprzeczne informacje, które wprowadzają dużą niepewność jeżeli chodzi o przyszłość Polaków na Wyspach. Wciąż nie rozwiązana została sprawa osób, które już przebywają i mieszkają na stałe w UK, a nie posiadają tamtejszego obywatelstwa. Z drugiej strony nie ma też informacji jak będzie wyglądała możliwość podejmowania i czy w ogólne będzie szansa na podjęcie pracy zarobkowej na Wyspach przez imigrantów z Polski i innych krajów.

Premier Theresa May dość ogólnie i wymijająco odpowiada na pytania dziennikarzy dotyczące tej kwestii. W jednym z ostatnich wywiadów powiedziała, że „nie chciałaby wprowadzać systemu wizowego dla osób, które chcą przyjechać do Wielkiej Brytanii, ale że chciałaby aby napływ imigrantów odbywał się płynnie”. W innym wywiadzie podkreśla, że „zrobi wszystko, aby ściągnąć na wyspy tylko wyspecjalizowaną kadrę specjalistów”.  I tutaj pojawia się pytanie – jak to zrobić? Czy to w ogóle jest możliwe?

Odpowiedzi na najtrudniejsze i najważniejsze dla nas pytania za pewne szybko nie dostaniemy. Wielka Brytania przygotowuje się do zmian, które zmienią oblicze całej Europy, a więc nie pozostaje nam nic innego jak czekać. Osoby, które cały czas przebywają na Wyspach nadal mogą korzystać ze świadczeń socjalnych, z przywilejów jakie daje im rząd. Pamiętajmy, że po powrocie możemy także ubiegać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii.