Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaBelgia to jedno z najlepiej rozwiniętych państw Europy. Ma bardzo wysokie PKB, z którego aż 47 % stanowią podatki. Są one bardzo wysokie, jedne z najwyższych na kontynencie. Podatki w Belgii naliczane sa w sposób progresywny, to znaczy, że im wyższy dochód, tym wyższy procent opodatkowania. System ten powoduje, że dysproporcje w zarobkach obywateli są niwelowane. Mimo wysokich podatków, Belgowie oraz osoby pracujące na terenie Belgii, nie mogą narzekać na brak pieniędzy. Po pierwsze ze względu na wysokie zarobki, ponieważ płaca minimalna wynosi tam 1559,38 euro (dla osoby, która ukończyła 22 rok życia a jej staż pracy jest większy niż 12 miesięcy). Po drugie dlatego, że mogą liczyć na wysokie ulgi i możliwość zwrotu nawet całej kwoty odprowadzonych podatków.
Do dochodów zwolnionych od podatku zaliczane są zasiłki rodzinne i porodowe, środki na utrzymanie dzieci lub alimenty do 2990 euro, stypendia, zasiłki strajkowe, zasiłki socjalne. W Belgii, podobnie jak w Polsce, istnieje kwota wolna od podatku. Wynosi ona 6990 euro. Jeżeli ktoś w ciągu roku zarobił mniej, wtedy państwo zwróci mu całą kwotę odprowadzonych z pensji podatków. Kwota ta znacząco wzrasta, gdy pracujący ma na utrzymaniu dzieci. Gdy podatnik ma jedno dziecko, kwota ta wzrasta o 1490 euro, gdy dwoje – 3820 euro, troje- 8570 euro, czworo-13860 euro. Przy każdym kolejnym dziecku kwota wolna od podatku wzrasta o 5290 euro. Ponadto, rodzice, których dzieci nie skończyły trzeciego roku życia, mogą liczyć na dodatkowe 550 euro. Podatnik otrzyma także ulgę, gdy ma na swoim utrzymaniu rodziców, dziadków lub rodzeństwo powyżej 65 roku życia- wtedy kwota wolna od podatku wzrośnie o 2890 euro. Jeżeli natomiast osoba będąca na utrzymaniu podatnika nie należy do najbliższej rodziny, kwota ta zostanie podwyższona o 1440 euro. W przypadku osoby niepełnosprawnej znajdującej się pod opieką podatnika, jego kwota wolna od podatku zostaje podwojona. Istnieją także wydatki, które osoba rozliczająca się w Belgii może odliczyć od podatku. Należą do nich wpłaty z tytułu ubezpieczenia na życie, spłaty kredytów hipotecznych, ubezpieczenia grupowe, niektóre inwestycje, oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak np. część wydatków na środki transportu, oraz wydatki na cele reprezentatywne.
Podatki w Belgii, mimo że są wysokie, nie uderzają w najuboższych. Przeciętny obywatel, dzięki ulgom, nie odczuwa znacząco, żeby państwo pochłaniało jego zarobki. Omawiany system podatkowy jest najbardziej dotkliwy dla osób o wysokich dochodach- to głównie oni zasilają budżet państwa odprowadzając do niego nawet 50% swoich dochodów.