Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Agencja pracy działająca na terenie Niemiec – co trzeba wiedzieć

Agencja pracy działająca na terenie Niemiec – co trzeba wiedzieć

Bardzo duża liczba polskich pracowników, którzy wyjeżdżają do pracy w Niemczech korzysta z usług agencji pośrednictwa pracy. Nie każdy jednak wie, że nie wszystkie agencje, które rekrutują pracowników mają ku temu odpowiednie kwalifikacje. Jeżeli więc nie chcesz zostać oszukanym lub boisz się utraty pracy, to koniecznie sprawdź co trzeba zrobić, aby nie dać się oszukać nieuczciwym agencjom.

W Niemczech pracuje coraz większa grupa emigrantów z Polski. Wielu z nich korzysta z usług agencji pośrednictwa pracy. Dzięki temu nie muszą martwić się o formalności, gdyż całą procedurę wykonują z nich agenci pośredniczący w zatrudnieniu. Nie jest to oczywiście darmowa usługa, ale dla wielu Polaków bardziej opłacalna niż szukanie pracy w Niemczech na własną rękę. Szczególnie istotne jest to dla osób, które nie znają języka niemieckiego.

Agencje pośrednictwa pracy, które posiadają tylko i wyłącznie certyfikaty kwalifikacyjne wystawiane przez polskie urzędy nie spełniają kryteriów niemieckich. Dlatego też zanim oddamy się pod “opiekę” polskiej agencji pośrednictwa pracy upewnijmy się czy posiada stosowne ku temu kwalifikacje i certyfikaty. Jeżeli urząd wykryje nieprawidłowości w działaniu danej agencji, to ta musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami prawno-finansowymi. Brak niemieckiego pozwolenia na wykonywanie danych usług (w tym wypadku pośrednictwa pracy) jest zagrożone karą grzywny, która wynosi 30 tys. EUR.

Agencja pośrednictwa pracy z Polski, która chce wypożyczać pracowników do pracy w Niemczech musi posiadać takie same certyfikacje jak firmy pośredniczące w zatrudnieniu zarejestrowane a terenie Niemiec. W innym wypadku jest to niemożliwe, a wręcz zabronione przez niemieckie prawo. W tym celu agencje z Polski muszą zwrócić się do niemieckiego urzędu z prośbą o wydanie stosownego certyfikatu. Niemiecki ustawodawca chcąc uniknąć problemów z góry założył, że tylko firmy certyfikujące się niemieckimi dokumentami mają możliwość pośredniczyć w zatrudnieniu. Ma to spowodować ujednolicenie stawek finansowych dla pracowników. W przypadku agencji zagranicznych pracownicy wypożyczani do pracy w Niemczech muszą być wynagradzani według stawek jakie panują na niemieckim rynku. Ucina to jakiekolwiek spekulacje na temat opłacalności podejmowania zatrudnienia przez agencję pośrednictwa pracy.

Pracując poprzez agencję zatrudnienia warto zadbać o wszystkie formalności. Wówczas mamy pewność, że nasza praca będzie bezpieczna i dobrze płatna.