Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaRząd Finlandii przedstawił z początkiem roku pomysł na rewolucję w swoim systemie socjalnym i jest coraz bliższy jej realizacji. Pomysł spodobał się samym Finom i uzyskał ich poparcie, a to rozwiązanie wydaje się nieszablonowym rozwiązaniem w kierunku walki z socjalem.
Na pytanie w jaki sposób walczyć z rosnącymi wnioskami o zasiłki i świadczenia socjalne w Finlandii, tamtejszy rząd odpowiada: rozdawajmy pieniądze. Tak w wielkim skrócie można uprościć pomysł fińskiego rządu na ograniczenie wydatków na socjal.
Polacy coraz częściej decydują się na wyjazdy zarobkowe do Finlandii, więc mają możliwość oceny tamtejszego systemu socjalnego, który aktualnie jest jednym z najbardziej hojnych w Europie, co doprowadza do rosnącego deficytu państwa. Sami nasi rodacy korzystają z przysługujących im świadczeń w postaci zasiłków, czy takich jak zwrot podatku z Finlandii. O ile zasiłki na dzieci, mieszkanie, z tytułu utraty pracy, itp. wpływają bezpośrednio na budżet kraju, o tyle zwrot podatku z Finlandii jest tylko przepływem pieniężnym wynikającym z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Finlandią. Rząd fiński ciągle jednak poszukuje oszczędności i zmotywowania swoich obywateli do podejmowania się aktywności zawodowej, a nie jedynie pozostawania na garnuszku u państwa.
Obecny system socjalny Finlandii jest wg władz bardzo skomplikowany, owiany rozbudowaną biurokracją, a jednocześnie dostępny w zakresie wydatków socjalnych. Nowy pomysł jest bardzo prosty: bez znaczenia czy pracujesz, czy jesteś bezrobotny, czy jesteś emerytem czy masz spory majątek dostaniesz od państwa 800 euro miesięcznie i stracisz prawo do zasiłku. Takie działanie miałoby na celu uproszczenie systemu ubezpieczeń społecznych w tym kraju.
W sondażu przeprowadzonego we wrześniu br. w Finlandii okazuje się, że 69% Finów popiera pomysł rządu. Pilotażowy program „800 euro miesięcznie na każdego obywatela” ma obowiązywać już w 2017 roku.