Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłek rodzinny - Niemcy - pomoc


Zasiłek rodzinny w Niemczech – najczęstsze pytania

Dla tych wszystkich z Państwa, którzy poszukują konkretnych informacji o zasiłku rodzinnym z Niemiec (Kindergeld), polecamy dział Pomoc. Zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących Kindergeld jest bardzo przydatny tym wszystkim z Państwa, którzy chcą dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o świadczeniu w najbardziej przystępnej i skumulowanej formie.

W tym dziale znajdą Państwo wiele informacji dotyczących zasiłku rodzinnego z Niemiec. Zostały one w prosty i dokładny sposób przedstawione w formie pytań i odpowiedzi. Dzięki temu mają Państwo możliwość odnaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące Państwa pytania związane z Kindergeld.

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld, czyli inaczej mówiąc zasiłek rodzinny z Niemiec, to świadczenie wypłacane osobom wychowującym dzieci, mające na celu zapewnienie im odpowiednich warunków materialnych do rozwoju i nauki.

Kto może starać się o zasiłek rodzinny z Niemiec?

Wnioskować o Kindergeld mogą osoby, które mają na utrzymaniu dzieci, a jednocześnie są zatrudnione w Niemczech, gdzie odprowadzają składki na ubezpieczenie socjalne. O zasiłek mogą się także starać pracownicy sezonowi, kontraktowi, osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce, a także osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Warunkiem bezwzględnym zatem jest posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.

Do ilu lat wstecz można się ubiegać o zasiłek rodzinny z Niemiec?

Od 01.2018 o Kindergeld można ubiegać się za okres do 6 miesięcy wstecz (do 31.12.2017 o zasiłek rodzinny z Niemiec można było się starać nawet do 4 lat wstecz!)

Jak wysoka jest kwota wypłacanego zasiłku rodzinnego?

Wysokość zasiłku uległa podwyższeniu o 2 Euro na dziecko i od 01.2018 roku będzie wynosić:

  • 194 Euro na każde dziecko w przypadku posiadania 1 lub 2 dzieci
  • 200 Euro na trzecie dziecko
  • 225 Euro na czwarte i kolejne dzieci w rodzinie.

W roku 2017 stawki miesięcznego zasiłku wynosiły odpowiednio do powyższego schematu: 192 Euro, 198 Euro i 223 Euro.

Czy ważny jest wiek dziecka aby otrzymać Kindergeld?

Tak, wiek dziecka jest bardzo istotnym elementem przy wnioskowaniu o zasiłek rodzinny. Aby móc otrzymać świadczenie rodzinne w Niemczech, dziecko nie może mieć ukończonych 18 lat. W przypadku dzieci uczących się, przedział wiekowy jest wyższy i dotyczy dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia. Wyjątkiem dotyczącym wieku są dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością – wówczas pod uwagę brane jest zaświadczenie otrzymane od lekarza, informujące o tym, iż niepełnosprawność dziecka została stwierdzona przed ukończeniem przez nie 18 roku życia.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać zasiłek rodzinny w Niemczech?

Wystarczy, że skontaktują się Państwo z nami w najdogodniejszy dla siebie sposób (formularz, e-mail, telefon, bezpośrednia wizyta w biurze), a my dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej przeprowadzić całą procedurę i uzyskać dla Państwa Kindergeld z Niemiec.

Jak najdogodniej przedstawić swoje dochody, aby były one wiarygodne dla niemieckiego urzędu?

Informacje o dochodach dla niemieckiego urzędu najlepiej jest przedstawiać na zaświadczeniu UE/EOG, które można pozyskać w naszym biurze.

Ile wynosi prowizja, która pobierana jest za uzyskanie zasiłku rodzinnego?

Za przeprowadzenie całości procedury pobieramy opłatę kształtującą się w następujący sposób:

  • zaliczka w kwocie 199 EURO (płatna przed wysyłką dokumentów do urzędu)
  • dopłata do prowizji (płatna po otrzymaniu zasiłku / decyzji zasiłkowej) do równowartości 10% netto (12,3% brutto) od kwoty odzyskanej, jednak nie mniej niż:
  • 100 Euro w przypadku wnioskowania na 1 dziecko
  • 200 Euro w przypadku wnioskowania na 2 dzieci
  • 300 Euro w przypadku wnioskowania na 3 dzieci itd.

W przypadku jakichkolwiek pytań z Państwa strony dotyczących zasiłku rodzinnego w Niemczech prosimy o kontakt z naszym biurem.