Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zwrot podatku ze Szwecji - pomoc


Dzięki Państwa zaangażowaniu w rozwój naszego portalu mogliśmy stworzyć dział Pomoc. Ma on przede wszystkim służyć Państwu jako kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych ze Szwecji. W odpowiedzi na Państwa prośby, postanowiliśmy stworzyć zbiór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, które mamy nadzieję będą Państwu przydatne.

Skąd mam wiedzieć czy należy mi się zwrot podatku za pracę w Szwecji?

W przypadku zapłacenia przez pracodawcę 20% podatku SINK nie ma konieczności składania deklaracji podatkowej do szwedzkiego urzędu podatkowego. Jednocześnie osoby takie nie otrzymują nadpłaty podatku. Tylko osoby opodatkowane na warunkach ogólnych lub  płacące podatek państwowy i gminny (powyżej 30 %) mogą złożyć zeznanie podatkowe  i liczyć na zwrot podatku. Warto jednak upewnić się za pośrednictwem naszego biura czy rzeczywiście ta wartość podatku została zapłacona do urzędu przez pracodawcę. W przypadku opodatkowania na warunkach ogólnych lub zgłoszenia pracownika jak rezydenta szwedzkiego do urzędu nabywamy obowiązku podatkowego a co za tym idzie możemy uzyskać potencjalny zwrot podatku.

Co należy rozumieć pod pojęciem „legalna praca w Szwecji”?

Oznacza to, że pracowali Państwo w firmie, gdzie pracodawca opłacał za Państwa wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne, a także odprowadzał do fiskusa podatki. Praca legalna, to znaczy zarejestrowana i możliwa do zweryfikowania przez odpowiedni urząd.

Ile czasu zajmie mi odzyskiwanie podatku ze Szwecji i w jakim terminie mogę złożyć wniosek w urzędzie?

Pracując w Szwecji należy pamiętać, że istotnym jest posiadanie odpowiednich dokumentów poświadczających zatrudnienie na terenie tego kraju. Jako, że po powrocie do Polski mogą Państwo składać wniosek o rozliczenie podatku z tego kraju, to warto z tego skorzystać. Decyzje podatkowe wydawane są w okresie max. 6 m-cy od zarejestrowania deklaracji podatkowej w urzędzie. Zwykle jest to termin wrzesień – grudzień roku następującego po zakończeniu zatrudnienia. W przypadku osób, które nie złożyły od razu dokumentów rozliczeniowych w naszym biurze przypominamy, że mogą dokonać korekty zeznania podatkowego nawet po 3 latach od momentu zakończenia pracy w skandynawskim kraju. Więcej o procedurze rozliczania podatku ze Szwecji znajdą Państwo w dziale Procedury.

Jaki dokument będzie niezbędny do rozliczenia podatku?

Druk KU-10 lub KU-13 to dokumenty jakie mogą otrzymać Państwo od pracodawcy w styczniu roku następnego po zakończeniu pracy. Jeden z nich będzie niezwykle  pomocny w rozliczeniu zwrotu podatku.  Jeżeli natomiast otrzymują Państwo szwedzką rentę lub emeryturę, wówczas do rozliczenia należy dołączyć także druk KU-14. Więcej informacji można znaleźć w dziale Dokumenty.

Czym jest Personnummer/ Samordningsnummer?

W momencie podjęcia decyzji o wyjeździe zarobkowym do Szwecji każdy powinien pomyśleć o wyrobieniu numeru identyfikacji osobistej. Personnummer/ Samordningsnumer są to odpowiedniki polskiego numeru PESEL, który pozwala ustalić tożsamość osoby.

Jak najlepiej jest rozliczyć swój podatek za pobyt i pracę w Szwecji?

Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi doradcami podatkowymi, którzy w sposób szczegółowy wyjaśnią jak należy przystąpić do procedury rozliczeniowej. Wszystkie niezbędne informacje mogą Państwo także znaleźć na naszej stronie internetowej. Warto rozliczać się za naszym pośrednictwem, ponieważ nasze doświadczenie i umiejętności pozwolą nam szybko odzyskać dla Państwa należne pieniądze. Specjalnie dla Państwa będziemy także śledzić cały proces rozliczenia podatkowego od momentu przekazania dokumentów szwedzkim urzędnikom, aż do momentu otrzymania przez Państwa należnych pieniędzy.

Skąd będzie wiadomo, czy wniosek podatkowy został pozytywnie rozpatrzony?

Po przekazaniu dokumentów do urzędu w Szwecji, tamtejsi urzędnicy będą mieli czas na ich dokładne sprawdzenie i przeanalizowane. Po wydaniu pozytywnej decyzji podatkowej pieniądze oraz sama decyzja zostaną przekazane na Państwa adres widniejący w bazie danych urzędu. Pieniądze dotrą do Państwa w formie czeku, który można będzie zrealizować w placówce bankowej w Polsce.

Warto pomyśleć o złożeniu wniosku o rozliczenie podatku ze Szwecji. Każdy legalnie pracujący tam Polak ma szansę na odzyskanie podatku. Wystarczy zgłosić się do naszego biura, do czego Państwa serdecznie zachęcamy. W przypadku niejasności lub dodatkowych pytań, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.