Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zwrot podatku z Finlandii - pomoc


Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z rozliczeniem podatkowym w Finlandii. Zachęcamy do zapoznana się z poniższą listą FAQ, mając nadzieję, że uda się Państwu znaleźć odpowiedzi, jakich Państwo szukają.

Czy mam obowiązek rozliczyć się z fińskim urzędem podatkowym?

Jeżeli podejmowali Państwo legalne zatrudnienie na terenie Finlandii, koniecznym będzie w kolejnym roku podatkowym (który w Finlandii jest taki sam jak rok kalendarzowy) złożyć rozliczenie podatkowe we właściwym fińskim urzędzie skarbowym. Dotyczy to również sytuacji, w której Państwa zatrudnienie w Finlandii miało charakter tymczasowy.

Verokortti – do czego jest mi potrzebny ten dokument?

Rejestrując się w urzędzie podatkowym w Finlandii mogą Państwo otrzymać dokument zatytułowany „lähdeverokortti”, czyli formularz 6201e Application for tax-at-source card – final withholding tax przy pobycie w Finlandii do 6 miesięcy lub „verokortii” – formularz 5042a Application for tax card for foreigners and persons who have been living abroad. W obu przypadkach jest to tzw. karta podatkowa , na której widnieje wyszczególnienie w jakiej wysokości Państwa pracodawca ma obowiązek odprowadzać w Państwa imieniu składki na podatek dochodowy. Bardzo ważnym jest, aby swoją kartę podatkową przekazać pracodawcy, który podpisując z Państwem umowę o pracę będzie odprowadzał z Państwa wynagrodzenia należności fińskiej administracji skarbowej. Dokument ten po zakończeniu zatrudnienia w Finlandii, powinien zostać Państwu wydany.

Czy należy mi się zwrot podatku z tytułu pracy w Finlandii?

Jeżeli podejmowali Państwo legalne zatrudnienie na terenie Finlandii, czyli w Państwa imieniu pracodawca potrącał z wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy, jest duża szansa, że przysługuje Państwu zwrot podatku z Finlandii. Umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Finlandii w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, która została podpisana w Helsinkach 26 października 1977 roku stanowi, że nie można podwójnie opodatkowywać tego samego dochodu. W związku z tym, istnieje duża szansa na odzyskanie podatku, jaki Państwa pracodawca odprowadzał z wynagrodzenia w czasie zatrudnienia w Finlandii.

W jaki sposób zwiększyć wysokość zwrotu podatku z Finlandii?

Najlepszym sposobem na zwiększenie wysokości zwrotu podatku z Finlandii jest skorzystanie w rozliczeniu podatkowym z ulg i odliczeń od podatku. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem możliwości na odzyskanie jak największych pieniędzy tutaj: Ulgi podatkowe w Finlandii.

Ile czasu potrzeba na otrzymanie zwrotu podatku z Finlandii?

7 lub 15 maja roku następującego po roku, w którym podejmowaliśmy zatrudnienie za granicą to ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej w fińskim urzędzie skarbowym. Zwykle złożenie deklaracji w tym terminie powoduje, że w okresie od września do grudnia jest wydawana decyzja podatkowa. Wypłata ewentualnego zwrotu podatku z Finlandii zazwyczaj ma miejsce w terminie wrzesień – grudzień w roku, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe.

Jeżeli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące rozliczeń podatkowych z Finlandią, zachęcamy do kontaktu. Nasi doradcy z przyjemnością udzielą Państwu wyczerpujących informacji związanych z procedurą zwrotu podatku z Finlandii.