Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zwrot podatku z Anglii - pomoc


Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi nam pytaniami. Dzięki Państwa sugestiom mogliśmy stworzyć bazę pytań, które mogą Państwu ułatwić wyszukiwanie informacji, bądź też pozwolą dowiedzieć się więcej o zwrocie podatku z Wielkiej Brytanii.

Poniżej znajdują się pytania i odpowiedzi, które Państwo najczęściej do nas przesyłacie. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne. W razie niejasności lub wątpliwości, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Czy rozliczenie podatku z UK jest obowiązkowe?

Rozliczenie z brytyjskim urzędem skarbowym nie jest konieczne i nie mają Państwo obowiązku składania jakichkolwiek zeznań podatkowych. Jednak w szczególnych przypadkach rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe i należy je składać co rok. Obowiązek taki mają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w UK (z ang. Self Employed), a także osoby pracujące i zarejestrowane w systemie Self Assessment. W takich przypadkach zeznanie podatkowe musi zostać złożone w urzędzie podatkowym do końca października lub najpóźniej do końca stycznia roku następującego po zakończeniu pracy w UK. W przypadku niezłożenia deklaracji na podatnika nakładane są wysokie kary pieniężne.

Kiedy można składać wniosek dotyczący zwrotu podatku?

O zwrot podatku można wnioskować po zakończeniu roku podatkowego w UK tj. po 5 kwietnia. Jest także możliwość starania się o zwrot podatku w trakcie trwania roku podatkowego w Wielkiej Brytanii, niemniej jednak dotyczy to tylko tych osób, które wróciły do Polski i nie zamierzają wyjechać ponownie do UK przed zakończeniem trwającego roku podatkowego. Rozliczenie podatku z UK można przeprowadzić do 4 lat wstecz – termin dotyczy osób zarejestrowanych w systemie PAYE.

Jak wysoka może być kwota odzyskanego podatku?

Każde rozliczenie jest rozpatrywane przez brytyjski urząd podatkowy indywidualnie. Wysokość kwoty zwrotu jest uzależniona od uzyskanych dochodów w UK, odprowadzonego podatku dochodowego do brytyjskiego urzędu, okresu zatrudnienia oraz formy zatrudnienia. W przypadku rozliczeń brytyjskich, można oszacować przybliżoną kwotę zwrotu wykorzystując kalkulator podatkowy zamieszczony na naszej stronie internetowej.

Jak rozpocząć procedurę odzyskiwania podatku z zagranicy?

Aby rozpocząć procedurę ubiegania się o zwrot podatku z UK wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej, a nasi konsultanci dołożą wszelkich starań, by skontaktować się z Państwem w tej sprawie najszybciej jak to będzie możliwe.

Jakie dokumenty są wymagane, aby móc uzyskać zwrot podatku?

Do rozliczenia z brytyjskim urzędem wymagane są między innymi takie dokumenty jak: P45, P60, Statement of Earnings (zaświadczenie o dochodach wystawione na papierze firmowym zakładu pracy) lub Payslipy. Dla osób samozatrudnionych (własna działalność gospodarcza) wymaganą dokumentacją będzie komplet oryginalnych voucher’ów lub invoice’ów (faktur). Więcej informacji na ten temat można znaleźć można w dziale Dokumenty.

Co zrobić w przypadku nieposiadania któregoś z dokumentów?

Jeżeli nie posiadają Państwo dokumentu P45 lub P60 to warto pamiętać, że można się rozliczyć także na podstawie Payslip’ów (czyli odpowiedników polskich pasków płacowych). W przypadku braku dokumentu P45 rozliczenia można dokonać na podstawie ostatniego Payslip’u, na którym wyszczególnione będą pełne dochody oraz kwota odprowadzonego podatku. Brak dokumentu P60 może zastąpić pasek płacowy wystawiony na koniec marca rozliczanego roku podatkowego. Brak oryginalnych voucher’ów lub invoice’ów (faktur) zrekompensuje rozpisane przez podatnika oświadczenie o uzyskanym w danym miesiącu pracy dochodzie i zapłaconym do urzędu kwoty podatku.

Czy jest możliwość starania się o zwrot podatków nie mając żadnych dokumentów?

Brak dokumentów nie oznacza niemożliwości starania się o zwrot angielskiego podatku. Takie sprawy są trudne, czasochłonne i bardzo skomplikowane. Nie mniej jednak, jeżeli pracowali Państwo legalnie na terenie UK i podatki z tego tytułu były odprowadzane do urzędu, to jest szansa aby starać się o zwrot. W tym celu prosimy, aby przesłali nam Państwo bardzo dokładne informacje dotyczące całego okresu zatrudnienia w UK oraz pobytu na Wyspach, a także pełnych danych teleadresowych – zarówno Państwa, jak i pracodawców, u których trwało zatrudnienie. Dołożymy wszelkich starań, aby Państwo mogli otrzymać należny zwrot podatku z UK.

W jaki sposób może zostać przekazany zwrot podatku?

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez brytyjski urząd podatkowy, zwrot podatku może zostać przekazany w dogodny dla Państwa sposób:

  • przekazem pocztowym – poprzez przesłanie pieniędzy na wskazany adres za pośrednictwem poczty (prowizja jest uzależniona od stawek Poczty Polskiej oraz od wysokości przekazywanej kwoty),
  • przelewem w PLN na konto złotówkowe – prowizja od transakcji bankowej wynosi 1 PLN (z wyłączeniem rachunków bankowych w Inteligo i PKO BP),
  • przelewem w GBP na konto funtowe (założone w banku polskim lub brytyjskim) – prowizja od transakcji bankowej wynosi 50 PLN.

Informacja o przyznaniu zwrotu – kiedy i jak?

Przy wypełnianiu wniosku o rozliczenie podatkowe z UK podają Państwo adres korespondencyjny. Na ten właśnie adres zostanie przesłana kalkulacja podatkowa, w której znajdzie się m.in. informacja o wysokości uzyskanego zwrotu. Od momentu otrzymania kalkulacji w ciągu maksymalnie 4 tygodni przesłany zostanie czek z Państwa zwrotem. Czek ten przesłany zostanie na adres naszego biura. Dzięki temu będą Państwo mogli o wiele szybciej otrzymać należne pieniądze.

Jeżeli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na nurtujące Państwa pytanie, prosimy o kontakt z naszym biurem. Nasi konsultanci zrobią wszystko, aby udzielić Państwu wyczerpujących i rzetelnych informacji na zadane pytania.