Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zmiany w systemie emerytalnym w UK

Zmiany w systemie emerytalnym w UK

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł wyjście z kryzysu finansowego i wprowadza zmiany, które według niego pomogą ożywić gospodarkę finansową kraju, a także doprowadzą do zmniejszenia bezrobocia, które w ostatnim czasie drastycznie się podniosło.

Mowa o zmianach w systemie emerytalnym, które najbardziej dotyczą sektora publicznego. To właśnie w tym sektorze największą część stanowią emerytury zakładowe, co powoduje że nie są one zbyt wysokie i nie można mówić tutaj o żadnym luksusie czy dobrobycie po przejściu na emeryturę w UK.

Na czym polegają zmiany wprowadzone przez rząd Wielkiej Brytanii?

Przede wszystkim chodzi o wysokość świadczeń emerytalnych, która w dobie kryzysu i wzrostu bezrobocia została obniżona, a składki odprowadzane przez pracownika zostały podwyższone nawet o 3 %. Dodatkowo rząd zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 65 lat, a w kolejnych latach ma on zostać podwyższony jeszcze o rok. Ludzie mieszkający i pracujący na stałe w Wielkiej Brytanii, w tym również Polacy, którzy zamierzają pozostać w UK i tam zacząć nowe życie, są oburzeni zmianami rządowymi, co spowodowało wiele protestów i fali krytyki pod adresem władz państwowych.

Dodatkową zmianą, która weszła w życie w grudniu zeszłego roku, jest zniesienie górnej granicy zatrudnienia. Oznacza to w praktyce, że pracodawca nie może automatycznie odesłać pracownika na emeryturę w momencie gdy ten osiągnie wiek emerytalny. Zapis tej zmiany budzi bardzo wiele pytań i kontrowersji na Wyspach, gdyż mowa o zmianach które mają polepszyć kondycję finansową nijak ma się do tego, aby pracownik mógł pracować dalej po uzyskaniu granicy wieku emerytalnego. Wszyscy obawiają się, że spowoduje to pogłębianie się bezrobocia na Wyspach Brytyjskich.

Czy jest szansa na to aby Wielka Brytania uporała się z kryzysem?

Szanse na to są zawsze, ale najważniejsze w tym wszystkim jest dobro obywateli, a nie państwa – jako instytucji. Często jest tak, że sprawozdania, statystyki czy inne informacje o finansach czy bezrobociu w kraju nie mają przełożenia na codzienne życie zwykłych ludzi. W państwie takim jak Wielka Brytania, gdzie pracuje i mieszka bardzo wielu ludzi, należy przede wszystkim zadbać o to by im żyło się dostatni i żeby żaden człowiek nie musiał martwić się o swoją pracę czy godziwe zarobki. Niestety zmiany wprowadzone przez rząd są mocno krytykowane, a ludzie mówią, że przez ich wprowadzenie emerytury które utrzymują za przepracowane lata pracy są porównywalne do zasiłków, aniżeli do godziwego wynagrodzenia.