Zadzwoń lub napisz

+48 602 370 506 +48 32 294 92 63 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zasiłek rodzinny - Niemcy - pomoc


Zasiłek rodzinny w Niemczech – najczęstsze pytania

Dla tych wszystkich z Państwa, którzy poszukują konkretnych informacji o zasiłku rodzinnym z Niemiec (Kindergeld), polecamy dział Pomoc. Zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących Kindergeld jest bardzo przydatny tym wszystkim z Państwa, którzy chcą dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o świadczeniu w najbardziej przystępnej i skumulowanej formie.

W tym dziale znajdą Państwo wiele informacji dotyczących zasiłku rodzinnego z Niemiec. Zostały one w prosty i dokładny sposób przedstawione w formie pytań i odpowiedzi. Dzięki temu mają Państwo możliwość odnaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące Państwa pytania związane z Kindergeld.

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld, czyli inaczej mówiąc zasiłek rodzinny z Niemiec, to świadczenie wypłacane osobom wychowującym dzieci, mające na celu zapewnienie im odpowiednich warunków materialnych do rozwoju i nauki.

Kto może starać się o zasiłek rodzinny z Niemiec?

Wnioskować o Kindergeld mogą osoby, które mają na utrzymaniu dzieci, a jednocześnie są zatrudnione w Niemczech, gdzie odprowadzają składki na ubezpieczenie socjalne. O zasiłek mogą się także starać pracownicy sezonowi, kontraktowi, osoby zatrudnione w Niemczech i odprowadzające składki ubezpieczeniowe w Polsce, a także osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Warunkiem bezwzględnym zatem jest posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.

Do ilu lat wstecz można się ubiegać o zasiłek rodzinny z Niemiec?

Urząd niemiecki (Familienkasse), który rozpatruje wnioski dotyczące zasiłków rodzinnych umożliwia uzyskanie tego świadczenia nawet do 4 lat wstecz. Dlatego też warto wnioskować o zasiłek rodzinny z Niemiec, nawet jeśli na chwilę obecną nie kontynuujecie Państwo zatrudnienia na terenie Niemiec.

Jak wysoka jest kwota wypłacanego zasiłku rodzinnego?

Wysokość zasiłku uległa podwyższeniu o 2 Euro na dziecko i od 01.2017 roku wynosi:

  • 192 Euro na każde dziecko w przypadku posiadania 1 lub 2 dzieci
  • 198 Euro na trzecie dziecko
  • 223 Euro na czwarte i kolejne dzieci w rodzinie.

W roku 2016 stawki miesięcznego zasiłku wynosiły odpowiednio do powyższego schematu: 190 Euro, 196 Euro i 221 Euro.

W roku 2015 stawki miesięcznego zasiłku wynosiły odpowiednio do powyższego schematu: 188 Euro, 194 Euro i 219 Euro.

W latach 2011-2014 stawki miesięcznego zasiłku wynosiły odpowiednio do powyższego schematu: 184 Euro, 190 Euro i 215 Euro.

Czy ważny jest wiek dziecka aby otrzymać Kindergeld?

Tak, wiek dziecka jest bardzo istotnym elementem przy wnioskowaniu o zasiłek rodzinny. Aby móc otrzymać świadczenie rodzinne w Niemczech, dziecko nie może mieć ukończonych 18 lat. W przypadku dzieci uczących się, przedział wiekowy jest wyższy i dotyczy dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia. Wyjątkiem dotyczącym wieku są dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością – wówczas pod uwagę brane jest zaświadczenie otrzymane od lekarza, informujące o tym, iż niepełnosprawność dziecka została stwierdzona przed ukończeniem przez nie 18 roku życia.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać zasiłek rodzinny w Niemczech?

Wystarczy, że skontaktują się Państwo z nami w najdogodniejszy dla siebie sposób (formularz, e-mail, telefon, bezpośrednia wizyta w biurze), a my dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej przeprowadzić całą procedurę i uzyskać dla Państwa Kindergeld z Niemiec.

Jak najdogodniej przedstawić swoje dochody, aby były one wiarygodne dla niemieckiego urzędu?

Informacje o dochodach dla niemieckiego urzędu najlepiej jest przedstawiać na zaświadczeniu EU/EWR Bescheinigung, które otrzymać można w polskim urzędzie skarbowym. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w dziale Dokumenty.

Ile wynosi prowizja, która pobierana jest za uzyskanie zasiłku rodzinnego?

Prowizja dotycząca uzyskania Kindergeld za pośrednictwem naszego biura, jest sumą bardzo wielu składowych, które pozwalają nam w sposób profesjonalny i bardzo rzetelny podchodzić do każdego wniosku. Wynosi ona 10% + VAT (12,3% z VAT) uzyskanej kwoty zasiłku, jednakże nie mniej niż 199 EUR brutto (z VAT).

W przypadku jakichkolwiek pytań z Państwa strony dotyczących zasiłku rodzinnego w Niemczech prosimy o kontakt z naszym biurem.

pokaż podstrony