Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Umowa o pracę w Holandii – na co zwrócić uwagę

Umowa o pracę w Holandii – na co zwrócić uwagę

Jeżeli zamierzasz wyjeżdżać do Holandii w celach zarobkowych, to musisz pamiętać, że tylko legalna praca może dać Ci możliwość ubiegania się o dodatkowe profity. Tylko legalna praca zapewni Ci bezpieczeństwo w pracy i klarowne warunki zatrudnienia.

Nie warto w ciemno zgadzać się na warunki jakie usłyszymy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy w przypadku pracy za granicą podczas rozmowy telefonicznej lub nieoficjalnego spotkania w agencji pośrednictwa pracy. W dzisiejszych czasach, brak udokumentowanych warunków pracy oraz rzetelnych informacji na temat oferty zatrudnienia mogą być powodem różnego rodzaju problemów, niedomówień, a nawet strat materialnych lub finansowych.

Pamiętać należy, że aby podpisać umowę w Holandii nie trzeba mieć ze sobą żadnych dokumentów. Często pracodawcy proszą jednak o dowód tożsamości osoby rekrutowanej. Najważniejszym jednak jest, aby nie podpisywać umowy w tak zwane “ciemno”. Język holenderski jest trudny, więc wszelkie kruczki w umowie mogą spowodować, że przetłumaczenie dosłowne będzie bardzo trudne. Dlatego też, przed podpisaniem umowy poprośmy o egzemplarz w języku polskim. Dzięki temu unikniemy niedomówień.

Umowa o pracę powinna zawierać kilka istotnych informacji, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przed jej podpisaniem. Jest to między innymi:

  • siedziba firmy w Holandii i nazwa pracodawcy
  • imię i nazwisko pracownika (czyli nasze dane osobowe)
  • stanowisko pracy, na którym będziemy zatrudnieni
  • opis obowiązków, które będziemy wykonywać w czasie godzin pracy
  • wymiar czasu pracy (tygodniowy lub dzienny)
  • data zawarcia umowy pomiędzy firmą a pracownikiem
  • okres trwania umowy (nie obowiązuje w przypadku umowy na czas nieokreślony)
  • dokładna wysokość wynagrodzenia oraz termin, kiedy będzie ono wypłacane
  • jeżeli umowę rozpoczyna okres próbny, to w umowie powinien być podany czas trwania tego okresu

Co istotne – nie należy podpisywać umowy, gdzie warunki są niejasne, lub gdzie można w dwojaki sposób zinterpretować pewne zapisy. Nie zgadzajmy się także na wpisywanie zaniżonych kwot na umowie. Często pracodawcy tłumaczą się kosztami, podatkami i chcą za wszelką cenę uniknąć kosztów związanych z zatrudnianiem pracownika. Może się okazać, że gdy przyjdzie dzień rozliczenia zobaczymy tylko kwotę, którą podpisaliśmy na umowie, a dodatkowe pieniądze nie zostaną wypłacone. W takim wypadku nie będziemy mogli ubiegać się w żadnej instytucji o pomoc w tej sprawie.

Warto zapamiętać jedno, że uczciwy i legalnie zatrudniający pracowników pracodawca w Holandii, nie potrzebuje trudnych umów, których nikt nie rozumie. Jego umowy są klarowne i wszystko jest dokładnie przedstawione. Jeżeli trafimy na takiego pracodawcę, to bez wahania podejmijmy pracę, a na pewno tego nie będziemy żałować.