Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Stany Zjednoczone i reszta świata. FATCA w „natarciu”. Cz. 1

Stany Zjednoczone i reszta świata. FATCA w „natarciu”. Cz. 1

Jedni mówią, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednakże bez nich trudno byłoby nam realizować założone cele i marzenia. Niektórzy mają bogatych rodziców, którzy zabezpieczają ich przyszłość już po narodzinach. Inni muszą ciężko pracować, oszczędzając całe życie, aby w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku uzyskać bezpieczeństwo finansowe. Czasami w rodzimych stronach brakuje możliwości zarobku, i wtedy trzeba wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy. Ale konsekwencje takiego wyjazdu mogą się ujawnić po latach.

Lepsze, bo amerykańskie

Stany Zjednoczone, choć oddalone o setki tysięcy kilometrów od ojczyzny, to jednak zawsze stanowiły w naszych umysłach krainę szczęścia. Tak było kiedyś, i tak jest nadal. Polacy wybierają ten kraj, jako miejsce o dużych możliwościach zarobkowych. Czasem wyjeżdżają z nadzieją na założenie tam rodziny i pozostanie na stałe.

Informacje odnośnie działań Unii Europejskiej dostępne są także w artykule: Szczęśliwa trzynastka. Unijne ubezpieczenia nareszcie uregulowane. Cz. 2.

W roku 2010 Stany Zjednoczone postanowiły uszczelnić system podatkowy. W tym celu stworzony został zapis ustawy, zwany FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), dzięki której możliwe będzie uzyskanie informacji finansowych o rachunkach zagranicznych na cele podatkowe. Skonstruowane umowy, akceptujące zasady FATCA zostały podpisane dotychczas przez dziesięć państw, m.in. Szwajcarię i Wielką Brytanię.
Zdaje się, że Polska podjęła już decyzję na temat tego dosyć kontrowersyjnego rozwiązania, zaproponowanego przez amerykański rząd, a warunki i sam projekt zostały uzgodnione przez stronę polską i amerykańską. Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego na swojej stronie, do podpisania dokumentu może dojść jeszcze w tym roku. Natomiast pierwsze działania związane z przesyłaniem raportów do USA wyznaczone zostały na wrzesień 2015 roku.

Ciąg dalszy w drugiej części artykułu.

Więcej informacji na temat państw europejskich znaleźć można w artykule: Szwedzkie uczelnie bez parytetów.