Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Praca i podatki na Zielonej Wyspie, czyli jak odnaleźć się w Irlandii

Praca i podatki na Zielonej Wyspie, czyli jak odnaleźć się w Irlandii

Kiedy podejmujemy decyzję o wyjeździe do pracy za granicę warto uzyskać informacje dotyczące zatrudnienia, zakwaterowania i rozliczenia podatkowego w nieznanym nam do tej pory kraju. Polacy poszukujący pracy w Irlandii mają takie same prawa w czasie procesu rekrutacji jak inni kandydaci. Czy to jednak powoduje, że w rzeczywistości łatwo jest im odnaleźć się na Zielonej Wyspie?

Legalna praca w Irlandii wymaga posiadania numeru PPS, tj. Personal Public Service Number. Jest on odpowiednikiem połączenia polskich numerów NIP oraz PESEL i stanowi numer ubezpieczenia społecznego. Numer PPS będzie potrzebny do wniosku o zwrot podatku z Irlandii, składania rozliczeń, ale również do korzystania z opieki zdrowotnej i społecznej na terenie Zielonej Wyspy. Numer ten jest więc niezbędny do legalnego przebywania na terenie Irlandii.
O Personal Public Service Number można starać się w lokalnych irlandzkich urzędach opieki społecznej – Local Social Welfare Office. Do wyrobienia numeru trzeba będzie przedstawić paszport oraz dokumenty potwierdzające adres zamieszkania osoby aplikującej o numer PPS w Irlandii, np. rachunki domowe.

Co z podatkami?

Posiadając numer PPS nie mamy obowiązku meldowania się na terytorium Irlandii. Jednocześnie mieszkając i podejmując zatrudnienie na Zielonej Wyspie jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z tamtejszym fiskusem. Należy zapłacić podatek od całości uzyskanego dochodu, jaki udało nam się wypracować w ciągu roku. Istnieje jednak bardzo ważna dla nas umowa międzynarodowa, na mocy której, Polacy mogą uniknąć tzw. Podwójnego opodatkowania. Co oczywiście będzie bardzo korzystne dla osób podejmujących pracę za granicą. Dzięki umowie Polacy mogą liczyć na zwrot podatku z Irlandii. Wynika to ze zwolnienia z opodatkowania dochodów w jednym z krajów objętych umową.