Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Plaga bezdomności na Wyspach. Historie z życia Polaków w Wielkiej Brytanii

Plaga bezdomności na Wyspach. Historie z życia Polaków w Wielkiej Brytanii

Organizacja charytatywna The Passage, we współpracy z ambasadą RP w Londynie i ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie wyprodukowała trzyminutowy film, na temat zagrożeń czyhających na Polaków, którzy bez właściwego przygotowania postanowili przyjechać na Wyspy do pracy. Przesłanie filmu jest niesłychanie jasne: brak trzeźwej oceny sytuacji i planu awaryjnego grozić może znalezieniem się w niezwykle trudnej sytuacji na obczyźnie. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których Polacy mogą paść ofiarami oszustwa, czy też przemocy na terenie Wielkiej Brytanii.

Trudne, bo życiowe czarne scenariusze.

W filmie przedstawione są trzy sytuacje ludzi, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Agnieszka, pierwsza bohaterka jest z zawodu pielęgniarką. Niestety przekraczając granicę nie znała wystarczająco dobrze języka angielskiego, w związku z tym jej pierwszym zajęciem było sprzątanie. Zaoszczędzone pieniądze, 2 tyś. funtów zostały jej odebrane pod pretekstem depozytu przez właściciela mieszkania, które wynajmowała. Niestety nie udało jej się ich odzyskać. Druga historia opowiada o młodym człowieku, pracującym nielegalnie na budowie. Jacek, bo tak ma na imię chłopak uległ wypadkowi podczas pracy i wszystkie oszczędności przeznaczone zostały na koszty hospitalizacji. Niestety, bez środków do życia trafił na ulicę, gdzie borykał się z nałogiem, odpierał ataki na swoje życie. Po długiej i wyczerpującej walce o przetrwanie postanowił wrócić do Polski.

Narratorem tej opowieści jest ostatni bohater filmu. Andrzej jest dla odmiany spełnionym zarówno zawodowo, jak i osobiście człowiekiem. Pracował legalnie przez 10 lat w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu udało mu się zrealizować marzenia o godnym i szczęśliwym życiu poza granicami ojczyzny. Jako swoisty głos rozsądku przestrzega przed pracą na czarno, pokątnym wynajmowaniem mieszkań, doradza środki ostrożności i przygotowanie planu awaryjnego na wypadek komplikacji po przyjeździe do kraju, w którym żyje.