Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Lekarz rodzinny w Wielkiej Brytanii

Lekarz rodzinny w Wielkiej Brytanii

Osoby pracujące i przebywające na Wyspach Brytyjskich przez dłuższy okres czasu powinny zadbać nie tylko o kondycję i zasobność swoich portfeli, ale także o własne zdrowie i swoich najbliższych. Według najnowszych badań przeprowadzonych wśród Polonii na Wyspach Brytyjskich wynika, że Polaków, którzy zamierzają na dłużej zatrzymać się w UK jest coraz więcej.

Świadczyć o tym może fakt, że coraz większa liczba naszych rodaków zamiast wynajmować mieszkanie lub nieduży dom, kupuje własne nieruchomości. Biorąc pod uwagę to, iż Wielka Brytania będzie ich drugim domem, warto pomyśleć o wybraniu się do miejscowej przychodni zdrowia i zapisaniu się do lekarza rodzinnego (ang. GP – General Practitioner). To właśnie on będzie lekarzem pierwszego kontaktu, w przypadku kiedy doznamy jakiegoś urazu, bądź poczujemy się źle.

General Practitioner zwykle stara się nam pomóc i wyleczyć z różnych chorób. Jeżeli jednak nasz stan zdrowia wymagał będzie specjalistycznej opieki medycznej, bądź konsultacji z innym lekarzem, to właśnie lekarz rodzinny będzie niejako nadzorował przebieg dalszego leczenia. Do jego obowiązków należeć będzie sprawdzenie, czy wizyta u innego lekarza została przeprowadzona i z jakim skutkiem.

W Wielkiej Brytanii lekarze rodzinni często podejmują z pacjentami rozmowy na temat zdrowego trybu życia i starają się pomóc im w walce z niezdrowymi przyzwyczajeniami. Mają oni taką możliwość, gdyż pacjenci, którzy zapisują się do nich, zwykle leczą się w tym samym miejscu i u tego samego lekarza przez kilka lat.

Najważniejszą informacją dla wszystkich, którzy mieszkają i pracują na wyspach powinien być fakt, iż rejestracja u lekarza rodzinnego jest bezpłatna. Osoby zarejestrowane mogą liczyć na to, że większość świadczeń związanych z badaniami i wizytami u lekarza rodzinnego będzie darmowa.

Aby móc zarejestrować się u lekarza rodzinnego, należy na samym początku zacząć od wyboru odpowiedniej przychodni. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, który otrzymać można w wybranej przez nas placówce medycznej. Następnie trzeba poczekać na akceptację ze strony lekarza, czy zechce on przyjąć nas do grona swoich pacjentów. Akceptacja lekarza jest niezbędna, ponieważ w chwili pozytywnego zaopiniowania wniosku, to właśnie on będzie odpowiedzialny za zdrowie i leczenie rejestrującej się osoby. W przypadku, kiedy lekarz negatywnie rozpatrzy nasz wniosek nie pozostaje nam nic innego jak poszukać innego specjalisty, a czasem także innej placówki.

Warto także pamiętać, że rejestracja w przychodni zdrowia wymagać będzie podania kilku informacji. Aby poprawnie wypełnić formularz, trzeba będzie podać:

  • imię i nazwisko
  • datę urodzenia (poświadczoną aktem urodzenia)
  • wiek
  • adres zamieszkania (także ten, który jest adresem tymczasowym)
  • numer telefonu
  • dokument uprawniający nas do bezpłatnej opieki medycznej, na przykład: paszport, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a w przypadku starania się o azyl lub będąc uchodźcą, zaświadczenie HC2 i kartę ARC
  • ewentualnie historię dotychczasowego leczenia (np. wyniki badań, szczepienia, wypisy ze szpitala)

Zdrowie jest najważniejsze, więc należy o nie zadbać także podczas pobytu na Wyspach Brytyjskich. Nie warto zostawiać tego na później. Praca za granicą i stały pobyt w UK powinny być tylko motywacją do tego, by jak najszybciej znaleźć własnego lekarza rodzinnego.