Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Gewerbe a Kindergeld, czyli prawo do zasiłku na dzieci a własny biznes w Niemczech

Gewerbe a Kindergeld, czyli prawo do zasiłku na dzieci a własny biznes w Niemczech

Mam własny biznes w Niemczech – czy mogę starać się o zasiłek na dziecko? Coraz częściej słyszymy to pytanie i nic w tym dziwnego, bo własna firma w Niemczech staje się bardzo popularną formą zatrudnienia za granicą. Samozatrudniony może liczyć na szereg ułatwień podatkowych w porównaniu z polskimi regulacjami prawnymi, a w konsekwencji korzystać praktycznie z tych samych praw co osoby zatrudnione na etacie.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec oznacza, że tam też istnieje konieczność rozliczania się z fiskusem. W związku z uzyskiwanymi przychodami w wyniku pracy na własny rachunek wszelkie sprawy dotyczące opodatkowania trzeba będzie załatwiać poprzez Finanzamt. Często Polki i Polacy mający na utrzymaniu dzieci i prowadzący biznes właśnie u naszych zachodnich sąsiadów zastanawiają się czy przysługuje im zwrot zasiłku rodzinnego z Niemiec. Jak zweryfikować, czy rzeczywiście Gewerbe umożliwia otrzymanie Kindergeld?

Jeśli w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej na terenie Niemiec odprowadzane są ubezpieczenia i składki na podatek dochodowy to w zasadzie istnieje prawo do otrzymania zasiłku rodzinnego z Familienkasse. Trzeba jednak pamiętać, że niemiecka kasa rodzinna może w sytuacji wnioskowania o zwrot zasiłku rodzinnego z Niemiec bardziej wnikliwie przeglądać wniosek i jego załączniki oraz zadawać dodatkowe pytania. Familienkasse może w celu potwierdzenia wiarygodności prowadzonej firmy poprosić o Gewerbeanmeldung, czyli dokument potwierdzający rejestrację działalności gospodarczej czy też o Krankenversicherung i Pflegeversicherung, tj. dokumenty potwierdzające ubezpieczenie. Może się okazać, że trzeba będzie wykazać osiągany obrót firmy, a także dostarczyć dokumenty potwierdzające zamieszkanie w Niemczech w postaci umowy o najem mieszkania czy rachunki za media.

W związku z tym, że zasiłek na dzieci prędzej czy później może zostać przyznany, najprostszą radą na to, co zrobić w sytuacji, gdy Familienkasse prosi o dodatkowe dokumenty jest wskazówka, aby cierpliwie dostarczać kolejne wyjaśnienia i czekać. Na pocieszenie przypominamy, że nawet po kilku miesiącach oczekiwania na zasiłek, pieniądze wreszcie trafiają na konta podatników, a te można przeznaczyć już bezpośrednio na swoje pociechy.