Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Delegowanie pracowników do Niemiec – procedury, umowy, zasady. – cz.1

Delegowanie pracowników do Niemiec – procedury, umowy, zasady. – cz.1

W zależności od kraju, w którym pracodawca zatrudnia Polaków, obowiązują niejednolite przepisy prawno-podatkowe to regulujące na terenie całej Wspólnoty Europejskiej,. W jaki sposób przebiega delegowanie pracowników na terytorium Niemiec? Zachęcamy do lektury niniejszego artykułu.

Wyjeżdżasz do pracy za zachodnią granicę? Nie zawsze jest tak, że Polacy zatrudnieni w Niemczech pracują u niemieckich pracodawców. Często są oni delegowani przez polskich lub zagranicznych pracodawców. Ostatecznie zdarza się, że nasi rodacy często nie wiedzą u kogo pracują za zachodnią granicą.

Polskie i zagraniczne firmy napotykają problemy związane z korzystaniem z zatrudnienia tymczasowego. Delegowanie pracowników jest normowane różnymi przepisami w zależności od kraju w jakim podejmować będą zatrudnienie. Polscy pracodawcy coraz częściej korzystają z atrakcyjnego oferowania pracy Polakom pod informacją: praca w Niemczech, zatrudnię do pracy w Niemczech. Czy każda praca na terenie Niemiec jest objęta niemieckim opodatkowaniem, a tym samym możliwością odliczania zwrotu podatku z Niemiec, korzystaniem z niemieckich świadczeń i uprawnień, jakie posiadają niemieccy pracownicy?

Dla przykładu: pan Jan Kowalski został oddelegowany do pracy w Niemczech, będąc jednocześnie zatrudnionym w jednej z polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) z siedzibą w Krakowie. W związku z jej charakterem działalności (budownictwo), spółka otrzymała duży kontrakt na budowę ośrodka szkoleniowego pod Berlinem. Realizacja inwestycji trwała dwa lata, w czasie których pan Jan pracował w Niemczech razem z dwunastoma innymi pracownikami. W tym przypadku, pana Jana obowiązują co do zasady przepisy polskiego prawa pracy. Istnieją jednak pewne wyjątki ustawowe, dzięki którym warunki zatrudnienia pana Jana mogły zostać zmienione. Więcej na ten temat znaleźć można tutaj: Delegowanie pracowników do Niemiec – procedury, umowy, zasady. – cz.2