Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Brakuje Ci pieniędzy? Zamieszkaj w Niemczech!

Brakuje Ci pieniędzy? Zamieszkaj w Niemczech!

Życie pokazuje, że coraz częściej Polacy decydują się na mieszkanie w Niemczech, bo zakup lub wynajem nieruchomości za zachodnią granicą opłaca im się bardziej niż pozostanie w Polsce. Dodatkowo, praca i niemieckie świadczenia kuszą młode małżeństwa do “lepszego startu” za Odrą.

Tańsze działki, stare opuszczone budynki, tanie lokale – wszystko do wynajęcia lub zakupu blisko polskiej granicy. Idealne rozwiązanie dla par szukających ciszy i spokoju od zgiełku i spalin, w jakich przyszło im żyć w Polsce. Wielu Polaków decyduje się na życie i mieszkanie w Niemczech, nie rezygnując przy tym z pracy u polskiego pracodawcy. Jeszcze inni przenoszą się do Niemiec z uwagi na dzieci i możliwość korzystania z wysokiego zasiłku rodzinnego. Kindergeld podnosi standard życia rodzin z dziećmi na tyle, że te gotowe są opuścić polskie tereny i przeprowadzić się do naszych zachodnich sąsiadów.

Nie sposób jednak nie zauważyć różnicy w kosztach nieruchomości w Polsce i we wschodnich Niemczech. W cenie już od około 30 ? 40 tysięcy euro można kupić sobie pokaźną działkę z nieruchomością po niemieckiej stronie i tam zacząć spokojne życie. Wielu Polaków, zwłaszcza tych zamieszkałych w okolicach Szczecina, zdecydowało się na taki krok. Mieszkając kilka kilometrów od granicy z Polską, w której pracują oraz robią zakupy, zaczęli swoje życie we własnym domu w Niemczech. Są szczęśliwi. Mają świadomość tego, że pod Szczecinem nie byliby w stanie kupić sobie placu pod budowę nowego domu, nawet korzystając z hipoteki.

Wynajem przestrzennego mieszkania za granicą to koszt już od 300 EUR i podobną kwotę należy zapłacić za metr kwadratowy lokalu, który chcielibyśmy w Niemczech nabyć na własność. To, co zwiększa koszty życia za granicą to jednak wysokie opłaty za użytkowanie wody, prądu, mediów czy gazu. Da się również odczuć różnego typu lokalne podatki i opłaty, przy czym korzystając w zamian z niemieckich świadczeń, jest się w stanie pokryć koszty, jakie obciążają domowy budżet.

W Niemczech czy w Polsce? Takie pytanie coraz częściej zadają sobie osoby, kalkulujące domowy budżet. Decyzja nie jest łatwa, a korzyści można upatrywać po obu jej stronach. To, co jest jednak niepokojące to fakt, że Polacy coraz częściej decydują się na stałą emigrację czysto z powodów finansowych.